Jeotermal enerjinin yerleşim alanlarına ekonomik etkisi
Economical effects of geothermal energy on location areas
  1. Tez No: 71653
  2. Yazar: MEHMET DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI DÜĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İV ÖZET Bütün dünya'da bir artış gösteren enerji gereksiniminin büyük bir kısmı bir süre daha fosil yakıtlar ve hidrolik enerji ile karşılanabileceği söylenmektedir. Fosil yakıtlar kısa bir süre sonra tükenecek ve bunların yerini yeni enerji kaynaklarının alması gerekecektir. Dünya genelinde son 30-40 yıldır yoğun bir şekilde araştırılmakta olan bu yeni enerji kaynaklarından birisi'de jeotermal enerjidir. Bu çalışmada, Simav'da mevcut jeotermal enerji kaynaklarından yararlanma olanakları araştırılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde mevcut enerji kaynakları ve bu kaynakların içerisinde jeotermal enerji tanıtılarak, jeotermal enerjinin yeri ve önemi anlatılmıştır. İkinci bölümünde, Dünya'da ve Türkiye'de jeotermal enerjinin uygulama alanları hakkında örnekler verilerek ekonomik analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın son bölümde ise, Simav ilçesinde bulunan jeotermal kaynaklar, potansiyeli ve uygulamaları hakkında bilgi verildikten sonra çevredeki yerleşim alanlarına da jeotermal enerjinin götürülebilmesi olanakları araştırılmış olup, Muradınlar köyünde yapılmakta olan Fakülte binalarının ısı ihtiyacının fosil yakıtlarla (kömür, fuel- oil) veya jeotermal enerji ile karşılanması düşünülmüş, her ikisininde yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanarak, ekonomik ve sosyal faydaları tartışılmıştır. Jeotermal enerji kullanımının yörede etkin bir şekilde yaygınlaşmasıyla ekonomik ve sosyal gelişmenin hızla gerçekleşebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is estimated that of most of the energy needed in the world will be supplied for a while by focil fuels and hydraulic energy, unfortunately focil fuels will last in a short time. And thus new energy resources will have to fulfill these. In the world one of these new energy resources which have been reseached intersively for the last 30-40 years is geothermal energy. In this study, the utilization of the geothermal energy sources in Simav were researcehed. In the first section of this study the recent energy sources and among these, the importance and place of geothermal energy were explained. In the second section, having given Turkey and in the world economical analysis were made. In the last section of this study, after having been given information about the geothermal sources in Simav, their potential and application, the possibility of taking geothermal energy to neighboring residential areas were researched. Obtaining the heat needed for the building of Technical Education Faculty, which are being built in Muradynlar were considered from focil fuels or geothermal energy investment and running costs of both of then were calculated the social and economical benefits were discussed. It was understood that the intensively usage of geothermal energy in the area will rapidly increase social and economical development of the region.