COVID-19 pandemi sürecinde etkin önleme, erken müdahale ve iyileştirme politikaları oluşturmada kadına yönelik şiddet olgusu
The case of violence against women in effective prevention, early intervention and recovery policies during COVID-19 pandemic
- Tez No: 716665
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yüzyılda benzeri görülmemiş ve bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisinin kriminolojik açıdan en temel karakteristiği, salgını yavaşlatmak ve yayılmasının önlemek için alınan tedbirler içerisinde süresi ve uygulama şekli farklılıklar göstermekle birlikte küresel ölçekte devreye sokulan 'yerinde barınma' yani 'evde kal' uygulamasıdır. Bu araştırmada; COVID-19 pandemisinin, salgının ötesinde 'evde kal' uygulaması ile birlikte Türkiye'de ve Dünya'da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı kadına yönelik şiddete etkisinin incelenmesi, mevcut politikaları temel alan uygulamaların yeniden revize edilmesine bilimsel katkı sağlayarak kadına yönelik şiddeti önleme ve ortadan kaldırmaya yönelik politika önerileri getirmek amaçlanmıştır. Araştırma tarama modeli şeklinde tasarlanmıştır. İlgili anahtar sözcükler kullanılarak çevirim içi ulusal ve yerel tüm gazete ve haber sitelerinde pandemi öncesi bir yıl (12.03.2019-12.03.2020) ve pandemi süreci bir yıl (13.03.2020-13.03.2021) tarihlerini kapsayan kadına yönelik şiddet haberleri retrospektif olarak taranmıştır. 17.250 habere ulaşılmış farklı gazete ve haber sitelerinde yer alan ya da haftanın farklı günlerinde tekrar yayınlanan aynı haberler bir kez ele alınmıştır. Araştırmanın verileri pandemi öncesi 247, pandemi süreci 298 olmak üzere toplam 545 haberden elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı ile elde edilen bulguların çözümlenmesi için SPSS 25.0 versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most basic criminological characteristic of the COVID-19 pandemic, which has been unprecedented in the last century and has taken the whole world under its influence, is the 'shelter in place', that is, 'stay at home' practice, which is put into effect on a global scale, although the duration and method of application vary within the measures taken to slow down the epidemic and prevent its spread. In this study; Examining the impact of the COVID-19 pandemic on violence against women based on gender inequality in Turkey and in the world, together with the 'stay at home' practice beyond the epidemic, providing a scientific contribution to the revision of the practices based on existing policies, aimed at preventing and eliminating violence against women. policy recommendations are intended. The research was designed as a survey model. Violence against women news covering one year before the pandemic (12.03.2019-12.03.2020) and one year during the pandemic (13.03.2020-13.03.2021) in all online national and local newspapers and news sites using the relevant keywords were retrospectively scanned. 17.250 news stories were reached, and the same news that were published in different newspapers and news sites or republished on different days of the week were discussed once. The data of the research were obtained from a total of 545 news, 247 of which were before the pandemic and 298 during the pandemic period. SPSS version 25.0 was used to analyze the findings obtained with the data collection tool in the research.