Forecasting of renewable power generation in European markets via long short-term memory neural networks
Avrupa piyasalarında yenilenebilir enerji üretiminin uzun kısa aralıklı bellek ağları ile tahmin edilmesi
  1. Tez No: 716712
  2. Yazar: ALPER ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİT FATİH KÜÇÜKTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yenilenebilir enerji sistemleri arasında güneş enerjisi santralleri ve rüzgar santralleri önemli bir yere sahiptir. Sınırsız kaynaklar olarak nitelendirilen güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden yeterli kapasitede yararlanılması önemli olduğundan günümüze kadar verimlilik adına önemli teknolojik gelişmeler yaşanmıştır. Bu tez, doğaları gereği belirsizlik içeren rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin ürettikleri elektriksel gücün kısa ve orta vadeli tahmini üzerine odaklanmıştır. Güneş ve rüzgar santrallerinde verimliliği etkileyebilecek faktörler incelendi, ardından bu santrallerde elektriksel güç üretiminin tahmini için LSTM ve FFNN gibi modern derin öğrenme teknikleri uygulanmıştır. Bu tekniklerin tahmin performansları, Almanya'da 01.01.2018 ile 31.12.2018 tarihleri arasında üretilen elektriksel güç verisi üzerinden, farklı zaman dilimleri baz alınarak test edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar power plants and wind power plants have an important position among renewable energy systems. Since it is important to benefit from solar energy and wind energy, which are described as unlimited resources, in sufficient capacity, significant technological developments have been experienced in the name of efficiency until today. This thesis focuses on the short- and medium-term estimation of the electrical power generated by wind and solar power plants, which are inherently uncertain. The factors that can affect the efficiency in solar and wind power plants were examined, then modern deep learning techniques such as LSTM and FFNN were applied for the estimation of electrical power generation in these power plants. The estimation performances of these techniques were tested and compared based on different periods on the electrical power produced data in Germany between 01.01.2018 and 31.12.2018.