Türk romanında darbelere 'sağ' bakış (Emine Işınsu-Sevinç Çokum örneği)
'Right' perspective of coups in Turkish novel (Emine Işınsu-Sevinç Çokum example)
- Tez No: 716800
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Toplumun hafızasında derin izler bırakan olayları edebiyatın dışında tutmak mümkün değildir. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980'de ordu iki kez yönetime el koymuş, 12 Mart 1971 Muhtırası ile hükümeti istifaya zorlamıştır. Bu zorlu dönemlerin tanıkları arasında yazarlar da vardır. Bu çalışmada Emine Işınsu ve Sevinç Çokum'un romanlarında, sözünü ettiğimiz bu müdahalelerin romana yansımaları değerlendirilmiştir. Emine Işınsu ve Sevinç Çokum'un düşünce olarak“sağ”da oldukları bilinir. Çalışmanın asıl amacı bu iki yazarın romanlarından yola çıkarak söz konusu darbeler ve muhtıraya“sağ”ın romanda nasıl yaklaştığını ortaya koymaktır. Çalışmada 27 Mayıs 1960 Darbesi, 12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül Darbesi üç ana başlıkta incelenmiştir.“27 Mayıs 1960 Darbesi”başlığında yazarların Tutsak, Karanlığa Direnen Yıldız ve Deli Zamanlar romanlarında 1960 Darbesi öncesi ve sonrası gelişmeler anlatılmıştır.“12 Mart 1971 Muhtırası”başlığında Zor, Sancı ve Canbaz romanlarında öğrenci olayları, ideolojik çatışmalar, muhtıra süreci konu edilmiştir. Çalışmanın son başlığı olan“12 Eylül 1980”de Kaf Dağı'nın Ardında ve Arada Kalmış Tebessüm romanlarında söz konusu darbenin izleri aranmıştır.
Özet (Çeviri)
It is impossible to exclude events that leave deep traces in the memory of the society from literature. On May 27, 1960 and September 12, 1980, the army seized power twice, forcing the government to resign with the 12 March 1971 Memorandum. There are writers among the witnesses of these difficult times. In this study, the reflections of these interventions in the novels of Emine Işınsu and Sevinç Çokum were evaluated. It is known that Emine Işınsu and Sevinç Çokum are on the“right”in thought. The main purpose of the study is to reveal how the“right”approaches the coups and memorandum in the novel, based on the novels of these two authors. In this study, on the May 27th, 1960 Coup, on the March 12th, 1971 Memorandum and on the September 12th, Coup were examined under the three main headings. Under the title of“27 May 1960 Coup”, the developments before and after the 1960 Coup in the novels of the authors Tutsak, Karanlığa Direnen Yıldız and Deli Zamanlar are explained. Under the title of“March 12, 1971 Memorandum”, student events, ideological conflicts, and the process of the memorandum are discussed in the novels Zor, Sancı and Canbaz. In the last title of the study,“12 September 1980”, the traces of the coup in question were searched in the novels Kaf Dağı'nın Ardında and Arada Kalmış Tebessüm.