Tanzimat'ın Osmanlı Suriye'sindeki iz düşümleri: Mezhepsel çatışmalar, aşiretler ve reform politikaları
The projections of tanzimat in Ottoman Syria: Sectarianconflicts, tribes and reform policies
- Tez No: 716940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Tanzimat'ın Osmanlı Suriye'sindeki tatbikî ve bu tatbikin yarattığı yankıların üzerine gitmeye çalışmıştır. Osmanlı Devleti'nin mühim bölgelerinden biri olan Osmanlı Suriyesini ele alacak olan bu çalışma; teorik Tanzimat'ın, bu bölgedeki pratik izdüşümlerini ele alırken bu reformların nasıl uygulandığını ve uygulanırken dönüşümlerini ve yarattığı etkilerini irdelemeye çalışacaktır. Tanzimat'ın hayata geçirilmeye çalışılan bu uygulamalarının Osmanlı Suriye'sindeki yerel ayaklanmalara ve aşiret hareketlerini nasıl tetiklediği üzerine gitmeyi hedeflemektedir. Gülhane Hatt-ı Hümayunu'nun taşraya ne gibi taleplerle geldiği ve bu taleplerin bölgesel eşraf tarafından nasıl algılandığı, yorumlandığı ve buna karşın nasıl kreatif bir adaptasyon ya da reddetme sürecini ortaya koyduklarını gözler önüne sermeye çabalayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study attempted to address the implementation of the Tanzimat in Ottoman Syria and the repercussions of this process. This study, which will deal with one of the important regions, Ottoman Syria, will examine how these reforms were implemented while dealing with the practical projections of the theoretical Tanzimat in this region. Furthermore, it aims to reveal how these practices of the Tanzimat triggered local uprisings, sectarian conflicts, and tribal movements in Ottoman Syria. It will also try to show what kind of demands Gülhane Hatt-ı Hümayunu came to the provinces, how these demands were perceived and interpreted by the local actors, and how they presented a creative adaptation or rejection process.