Development of a hydrogel based prostate tumor model for cancer cell migration studies
Kanser hücresi göçü çalışmaları için hidrojel bazlı prostat tümör modelinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 717397
  2. Yazar: DAMLA DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL GÖZEN, DR. EZGİ ANTMEN ALTUNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık teşhis edilen ikinci kanserdir ve kanser hücrelerinin metastazına bağlı nüks, prostat kanseri hastalarında ölüm sayısının yüksek olmasının ana nedenidir. Bu nedenle, prostat kanseri metastazını incelemek için bir tümör modeline artan bir ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, iki farklı prostat kanseri hücre hattının (PC-3 ve LNCAP) sferoidlerini taşıyan ayarlanabilir mekanik ve kimyasal özelliklere sahip iki doğal polimer hidrojelden (metakrilatlanmış kollajen ve metakrilatlanmış hyaluronik asit) oluşan bir 3B model mikroçevrenin hücre göçü üzerindeki etkisini karşılaştırmak üzere geliştirilmiştir. Fibroblast hücreleri, kanser hücrelerinin göç hızını artırmak için hidrojel karışımına dahil edildi. Fibroblastların varlığında ve yokluğunda farklı bileşimlere sahip hidrojellerde kanser hücrelerinin göçü, konfokal lazer tarama mikroskobu ile incelenmiştir. Mikroçevredeki fibroblastların varlığı, prostat kanserinin mikroçevresini diğer modellere göre daha yakından taklit ederek prostat kanseri hücrelerinin göçünü teşvik etmiş ve yüksek kolajen içeren hidrojelde kanser hücrelerinde uzama gözlemlenmiştir. Metastaz için bir ön koşul olan epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT), epitel markerlerini azaltarak ve mezenkimal markerleri artırarak mobiliteyi artırır. Hücre göçünün nicelleştirilmesi, EMT marker proteinler olan E-cadherin ve vimentin ifadelerinin, immüno boyanmış numunelerdeki flüoresans yoğunluklarından hesaplanarak sağlanmıştır. Migrasyon göstergesi olarak, yüksek kolajen içeren hidrojel modelinde fibroblast hücrelerinin varlığında vimentin ifadesinin artarken, E-cadherin ifadesinin azaldığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most diagnosed cancer in men and relapse due to the metastasis of cancer cells is the main reason of the high number of deaths in prostate cancer patients. Thus, there is a growing need for a tumor model to study the prostate cancer metastasis. In this study, a 3D model consisting of two natural polymer hydrogels (methacrylated collagen and methacrylated hyaluronic acid) with tunable mechanical and chemical properties carrying spheroids of two different prostate cancer cell lines (PC-3 and LNCAP) was developed to compare the effect of microenvironment on the migration. Fibroblast cells were incorporated in the hydrogel blend to increase the rate of migration of cancer cells. Migration of cancer cells in hydrogels with different compositions in the presence and absence of fibroblasts was studied with confocal laser scanning microscopy. The cancer cells in high collagen containing hydrogel were elongated, and the presence of fibroblasts in the microenvironment promoted the migration of prostate cancer cells by mimicking the microenvironment of prostate cancer more closely than other models. Epithelial-mesenchymal transition (EMT), a precondition for metastasis enhances mobility by decreasing epithelial markers and increasing mesenchymal markers. The quantification of migration was achieved through determination of E-cadherin and vimentin expression, the EMT marker proteins, through their fluorescence intensities in the immunostained samples. It was shown that E-cadherin expression was downregulated while vimentin expression was upregulated in the presence of fibroblast cells in high collagen containing hydrogel model as an indicator of migration.