Toplumsal dönüşümler ve siyasal halkla ilişkiler: Türkiye'de 1946'dan 2002'ye seçim kampanyaları
Social transformations and political public relations: From 1946 to 2002 election campaigns in Turkey.
  1. Tez No: 717588
  2. Yazar: SERDAR ANALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 692
Özet
Seçim süreçlerinde siyasal aktörler, etkili siyasal halkla ilişkiler çabaları göstererek, seçmenleri kendisine oy vermeye ikna ederler ve rızalarını kazanmaya çalışırlar. Siyasal aktörlerin söylemleri, vaatleri, Türkiye'de ve dünyada ekonomik veya toplumsal olgulardan bağımsız değildir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye Cumhuriyeti'nde çok partili hayata geçişten itibaren ekonomik ve toplumsal dönüşümlerin ışığında, seçim kampanyalarını ve kampanyalarda meydana gelen değişimleri siyasal halkla ilişkiler bağlamında incelemek ve bir panoramasını çıkarmaktır. Akademik literatürde, seçim kampanyaları hakkında tek tük belirli dönemlere odaklanmış çalışmalar olsa da siyasal halkla ilişkiler hakkında detaylı bütünlüklü analizler, özellikle de seçilen süre göz önüne alındığında, nadir hatta yok denecek kadar azdır. Araştırmanın önemi; kampanya süreçlerinin ekonomik ve toplumsal yapıyla bağlarını kurması ve zamanın ruhunu birincil verilerden çıkarak bütüncül bir şekilde sunmasıdır. Çalışma, medya araştırmalarına tarihsel bir bakış açısıyla siyasal halkla ilişkilerin dönüşümünü göstermesi ile özgün bir katkı sağlamaktadır. Çalışma, niteliksel yöntemle, betimleyici tarihsel analiz olarak tasarlanmıştır. Araştırmada 1946-2002 yılları arasındaki genel seçimlerin seçim kampanyaları incelenmiştir. Partilerin seçim kampanyalarındaki söylemlerini incelemek üzere araştırma birimi, dönemin gazete, radyo ve televizyon yayımlarıdır. Araştırma sonucunda; kampanyaların başlangıçta seçmenlere partiyi ve lideri tanıtma amacına yönelik icra edilirken zamanla siyasal pazarlama şekline dönüştüğü, halkın seçim süreçlerinde değerli hale gelmesi ile söylemin önem kazandığı, partilerin birinci öncelikli söylemlerinin ekonomik ve ikinci öncelikli söylemlerinin demokrasi odaklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the electoral process, political actors should be able to persuade the electorate to vote for them and give their consent by making considerable effort on the political public relations domain. In that sense, the discourse of the political actors and their pre-election pledges in Turkey or from around the world are no exception to be detached from the economic or social phenomenon. The aim of this study; in the light of the economic and social transformations since the transition to the multi-party system in the Republic of Turkey, is to examine the election campaigns and the changes in the campaigns in the context of political public relations and to draw a panorama. Although there are some sporadic studies on electoral campaigns in the academic literature that focuses on particular periods, there are few, if any, examples of thorough and detailed analysis of political public relations, especially given the default time period. The importance of research is establishing the ties of the campaign processes with the economic and social structure and presenting the spirit of the time in a holistic way by drawing from the primary data. The study makes an original contribution to media research by revealing the transformation political public relations go through from a historical perspective. This research is a qualitative descriptive historical analysis. Within the scope of this research, the electoral campaigns (for the general elections) between 1946-2002 were examined. It examines the discourse of the parties during their electoral campaigns through newspapers, radio and television broadcasts of the period (research units). As a result of the research, it was determined that while the campaigns were initially carried out with the aim of introducing the party and the leader to the voters, over time it turned into a form of political marketing, discourse gained importance as the public became valuable and the first-priority discourses of the parties were economic and the second-priority discourses were focused on democracy