Sanatta demokratikleşme kavramı ve çağdaş heykel üretim biçimlerine yansıması
The concept of democratication in art and its reflection on contemporary sculpture production
- Tez No: 717771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
“Sanatta Demokratikleşme Kavramı ve Çağdaş Heykel Üretim Biçimlerine Yansıması”adlı bu çalışmada, Batı toplumunda gelişen aydınlanma çağının ve gelişen demokrasi kavramının, sanat ve sanatçının dönüşümü üzerindeki etkileri, modernizm dönemi sanat akımları ve çağdaş heykel sanatı örnekleri üzerinden incelenmiştir. Çağdaş sanat tanımının devreye girdiği 20. yüzyıla kadar, endüstri devrimi sonrası gelişen modern sanat yaklaşımları, sanat ve sanatçı kavramının yanında izleyicinin konumunu da değişikliğe uğratmıştır. İncelemenin birinci bölümünde, bu değişim süreci, akımlar ve eğilimler çerçevesinde ele alınarak demokrasi kavramının içeriği ile ilişkilendirilmiş, sanat, sanatçı, izleyici tanımlarının geçirdiği dönüşüm, Batı sanatının öncü karakterleri göz önüne alınarak izlenmiştir. 19. yüzyıl sonunda başlayan bu hareketlilik 20. yüzyıl başlarında dünya üzerinde köklü değişimlerin sebebi olan I. ve II. Dünya savaşları sonrasında da devam etmiştir. Sanatın özerkliğinin ve sanatçının dehasının sorgulandığı avangard yaklaşımlar, izleyicinin pasif rolünü de sorgulamış, bu doğrultuda ortaya çıkan birçok akım aracılığıyla, sanatın üreticisi ve alıcısı arasındaki sınırlar azalarak, sanat ifade ve eylem olarak demokratik bir biçimde üretilmeye başlanmıştır. İkinci bölümde, sosyal, politik, ekonomik oluşumların, sanat, sanatçı ve izleyicinin üstlendiği misyonda yarattığı dönüşüm, çağdaş heykel sanatındaki biçim ve ifade farklılıkları göz önüne alınarak izlenmiştir. Sanatın belli bir zümreye hitap eden özerk bir alan olma halinden çıkması, sanat pratiklerinin dünya ve insan sorunlarına çözümler üretme misyonunu üstlenmesinin yolunu açmıştır. Sanat, doğa ve insan ilişkisinin gözlemlenmesi, sorunların tespiti ve çözüm araştırmalarını öneren mecra haline gelmiştir. Çözüm yollarının uygulanması ve üretilmesi bağlamında sanatçı figürünün yanına, sivil halk, bilim insanları, kurumlar gibi unsurlar eklenerek, kolektif çalışma platformları oluşturulmuş, sanat ve yaşam arasındaki sınırlar genişletilerek, sanatın nüfuz ettiği alanların çeşitliliği artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study named“Democratization in Art and Its Reflection on Contemporary Sculpture Production Forms”The effects of the age of enlightenment and the concept of developing democracy in the Western society on the transformation of art and the artist. it is examined through the art movements of the modernism period and examples of contemporary sculpture art. Until the 20th century, when the definition of contemporary art came into play in the first part of the review, modern approaches to art that developed after the industrial revolution have changed the position of the viewer, as well as the concept of art and the artist. This process of change was considered within the framework of trends and was associated with the content of the concept of democracy, and the transformation undergone by the definitions of art, artist, audience was monitored by taking into account the leading characters of Western art. This activity, which began at the end of the 19th century, continued after the First and Second World Wars, which were the cause of fundamental changes in the world at the beginning of the 20th century. Avant-garde approaches, in which the autonomy of art and the genius of the artist are questioned, have also questioned the passive role of the viewer, thanks to the many trends that have emerged in this direction, the boundaries between the producer and the buyer of art have been reduced and art has been decisively produced as expression and action in a democratic way. The emergence of art from being an autonomous field that appeals to a certain group of people has paved the way for art practices to undertake the mission of creating solutions to world and human problems. Art has become a medium that proposes the observation of the relationship between nature and man, the identification of problems and the search for solutions. In the context of the implementation and production of solutions, elements such as civil society, scientists, institutions were added to the artist figure, collective working platforms were created, the boundaries of art and life have been expanded and the areas in which art has penetrated have been diversified.