Kurban ile ilgili hadislerin değerlendirilmesi
- Tez No: 717981
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmamız, Kütüb-i Sitte'de geçen kurbanla ilgili hadislerin isnâd ve metinlerinin incelenmesi ile ilgili olup giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümünden meydana gelmektedir. Araştırdığımız konuyu uzatmamak için yedi hadisle sınırlandırdık. Ele aldığımız bu grup hadisler mefhum yönünden aynı konuya temas etmemekte, kurbanla ilgili muhtelif konulara değinmektedir. Araştırma konusu olan yedi grup hadis, kurban kesmenin vacip oluşuna, her yıl kesmenin gerekliliğine, kurban kesenin dinimizdeki yeri ile ahirette göreceği mükâfatına, bayramda bir ailenin kaç kurban kesmesi gerektiğine, sığır ile devenin kaç kişi için kurban olabileceğine, kurban olacak hayvanın az olduğu durumlarda ne yapılacağına ve kurban olunacak hayvanın yaşı kaç olmalı ile ilgili konulara temas etmektedir. Tezin giriş bölümünde kurbanla ilgili malumat verildi. Birinci bölümde kurban ile ilgili yedi grup hadise ilişkin rivâyetlerin bulunduğu kitaplar belirlendi. Bu hadisler isnâd ve metinleriyle birlikte tez'e alındı. Hadis rivâyetleri için isnâd ağları oluşturuldu. İsnad ağları yapıldıktan sonra rivâyetlerin sened tenkidi ele alındı. Böylece sahabeleri dışarda tutarak râvilerin cerh ve ta'dîl yönünden konumlarını ortaya konuldu. Daha sonra hadisler için genel bir değerlendirmeye yapıldı. İkinci bölümde, rivâyetlerin metinleri ele alındı. Aynı konuya değinen hadis rivâyetleri için ortak bir metin oluşturuldu.. Rivâyetlerin metinleri Kur'ân'a arz edildi. Ayrıca hadis şarihlerinin ilgili metinlere ait görüşlerine yer verildi. Bu bölümde rivâyetlerin fıkıh ilminde nasıl kullanıldıkları ele alındı. Sonuç bölümünde ise rivâyetlerle ilgili genel bir değerlendirme yapılması suretiyle araştırma sonuçlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Our research is related to the examination of the imputation and texts of the hadith about the sacrifice that took place in Kütüb-i Sitte, and the introduction consists of two main sections and conclusion sections. We have limited it to seven hadiths in order not to prolong the subject of our research. The hadiths that we consider do not touch the same topic from the point of view of conception, but address various issues related to the sacrifice. The seven hadith we have researched cover issues related to the wajib of sacrifice, the necessity of sacrifice every year, the place of sacrifice in our religion and the reward that it will see in the afterlife, how many sacrifices a family should make during the feast, how many cattle and camels can be sacrificed, what to do in cases where the animal is scare, and how old the animal that will be sacrificed should be. In the introduction to our thesis, we gave information about the sacrifice. In the first chapter, we identified books with narrations about seven events related to the sacrifice. We have taken these hadiths together with the imputation and its texts into our thesis. We have created networks of imputation to hadith narrations. After we made the imputation networks, we moved on to the promissory note of narrations. By keeping the companions out, we have revealed the positions of the Ravis from the direction of disproofing and modification. Then we discussed the hadiths as a whole. In the second part, we tried to examine the texts of the narrations. We tried to make a common text for hadith narrations that address the same topic. And we have revealed to the Qur'an the texts of the narrations. In addition, we have included the opinions of hadith commentors and some scholars on the relevant texts. In this chapter, we researched the connection of narrations with tafsir and fiqh science. In the conclusion section, we completed our review by making a general assessment of the narrations.