Gastroenteroloji servisinde klinik eczacının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical pharmacist intervention in gastroenterology service
- Tez No: 718087
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ZEHRA OMURTAG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Multidisipliner hasta bakım ekibinde yapılan klinik eczacılık hizmetleri ile ilaçla ilgili sorunların (İLİS) tespit edilerek tedavi sürecinin iyileştirildiği bilinmektedir. Bu çalışmada gastroenteroloji servisinde, klinik eczacı tarafından İLİS'ın tespit edilmesi ve öneri yapılması hedeflenmiştir. Ayrıca doktorlar tarafından önerilerin kabul oranı da değerlendirilmiştir. İki fazda sürdürülen çalışmanın ilk bölümünde 15.06.2018 ile 15.02.2019 tarihleri arasında gastroenteroloji servisinde yatan, en az 1 ilaç kullanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 80 hasta, çalışma grubu olarak dahil edilmiştir. Çalışma grubu için klinik eczacı vizitlere katılarak İLİS'i tespit edip çözümlerine yönelik önerilerde bulunmuştur. Çalışmanın ikinci fazı olan gözlemsel dönemde kontrol grubu olarak 01.03.2019 ile 06.06.2019 tarihleri aralığında yatan 80 hasta seçilerek hastane sisteminden alınan verilerinden sadece İLİS tespiti yapılmıştır. İLİS, Avrupa Farmasötik Bakım Ağı'nın versiyonuna (PCNE V9.1) göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrating clinical pharmacists in a multidisciplinary patient care team improves the treatment process by identifying and resolving drug-related problems (DRP). The aim of the study was to determine the effect of clinical pharmacist intervention in the gastroenterology service. The clinical pharmacist identified DRPs and the acceptance rate of the interventions was assessed. The first part of the study was conducted between 15.06.2018 and 15.02.2019. Eighty patients admitted to the gastroenterology ward, who used at least one drug and agreed to participate in the study, were included as 'the study group.' The clinical pharmacist participated in ward rounds and made interventions to solve identified DRPs. The control group consisted of 80 patients admitted to the same ward between 01.03.2019 and 06.06.2019. DRPs were determined only from the data obtained from the hospital system in control group. DRPs were classified according to the European Pharmaceutical Care Network (PCNE V9.1).