Damlacık koruyucu bariyerlerin, endotrakeal entübasyon işlemi esnasındaki koruyucu etkinliklerinin karşılaştırılması: Prospektif manken çalışması
Comparison of the protective effectiveness of droplet barier enclosures during endotracheal intubation procedure: A prospective manikin study
  1. Tez No: 718156
  2. Yazar: ERDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Koronavirus-19 Hastalığı (COVID-19) pandemisiyle birlikte hastalıkların bulaş şekillerinin anlaşılması daha büyük önem taşımaktadır. COVID-19'un aerosoller ile taşındığı rapor edilmiş; aynı zamanda yapılan başka çalışmalarda, coronavirüsün havayolu ile bulaştığı ispatlanmıştır. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde damlacık koruyucu bariyerlerin kullanımı gündeme gelmiş, çeşitli yöntemler kullanılmış ve önerilmiştir; ancak bariyerler ve çeşitli diğer sistemlerin güvenilirliği, uygulama zorlukları ve etkinlikleri çalışılmakla beraber, koruyuculukları hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bu çalışma ile bir resüsitasyon ekibinin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılacak koruyucu bariyerlerin etkinlikleri, farklı solunum kondisyonlarında ve birbirleri arasında araştırılmış olup sonuçlar literatüre kazandırılacak şekilde düzenlenmiştir. Materyal ve Metod: Çalışmamız, manken kullanılarak yapılan, prospektif, kesitsel simülasyon çalışması olarak tasarlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onam alındı (Onam Numarası: 2021 – 38). Çalışmada, manken, hava akımı sağlayacak şekilde modifiye edildi ve 21 µm ortanca çapta damlacık üreten öksürük simülasyonu entegre edilerek kullanıldı. Acil serviste mevcut olan plastik koruyucu örtü, aerosol box ve suction box'ın etkinlikleri, ultraviyole boya bulaşı ile bilgisayar destekli sistemler yardımıyla değerlendirildi. Bulgular: Etkinliğin değerlendirmesi amacıyla, UV piksel sayısı ve damlacık oranı parametreleri ile, koruyucu ekipmanlar koruyucu kullanılmayan senaryolara göre değerlendirildi. Normal solunum senaryosunda tüm koruyucu ekipmanlar, toplam ve oransal kontaminasyonu anlamlı düzeyde azaltmışlardır. Takipneik solunum senaryosunda, örtü ve suction box; öksüren hasta senaryosunda ise aerosol box ve suction box anlamlı düzeyde azalma sağlamıştır. Çoğu senaryoda, entübatör, sağ ve sol hemşire arasında, anlamlı fark gözlenmese de öksüren hasta senaryosunda ve takipneik hasta senaryosunda suction box lehine anlamlı farklılık gözlenmiştir. Entübatör için yapılan değerlendirmede, takipneik solunumda, örtü ve aerosol box arasında örtü lehine anlamlı farklılık gözlense de diğer senaryolarda ekipmanlar arasında koruyucu etkinlik açısından fark gözlenmemiştir. Suction box kullanımında damlacık karakterleri açsından, istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha düşük oranlar tespit edilmiştir. Sonuç: Bizim çalışmamız metodolojik özelliklerimiz ve kantitatif ölçümlerimiz sayesinde her durumda da çeşitli miktarlarda bulaş olabileceğini göstermemiz açısından önemlidir. Ancak, her solunum paterninde de suction box kullanımı daha az bulaş ile ilişkili olarak tespit edilmiştir. Uygulayıcıların, bulaş miktarından bağımsız olarak, işlem öncesi ve sonrası davranışları ciddi bir maruziyete yol açabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the Coronavirus-19 Disease (COVID-19) pandemic, it is more important to understand the transmission modes of the diseases. It has been reported that aerosols transmit COVID-19; In other studies conducted simultaneously, it has been proven that the coronavirus is transmitted by air. During the current pandemic period, the use of droplet protective barriers has come to the fore. Various methods have been used and suggested; however, although the reliability, implementation difficulties, and efficacy of barriers and various other systems have been studied, there are different opinions about their protection. This study aimed to compare the effectiveness of protective barriers to be used in different respiratory conditions to ensure the safety of the resuscitation team. Materials and Methods: Our study was designed as a prospective, cross-sectional simulation study using a manikin. Consent was obtained from the Health Sciences University Kocaeli Derince Training and Research Hospital, Clinical Research Ethics Committee (Consent Number: 2021 – 38). The manikin used in the study was modified to provide airflow and was used by integrating a cough simulator that produces droplets with a median diameter of 21 µm. The effectiveness of the plastic protective cover, aerosol box, and suction box available in the emergency room was evaluated with the help of computeraided systems with ultraviolet paint contamination. Results: For efficacy evaluation, UV pixel count and droplet ratio parameters and protective equipment were evaluated with scenarios without protective use. All protective equipment significantly reduced total and proportional contamination in the normal respiratory scenario. In the tachypneic respiratory scenario, the drape and suction box decreased, and in the coughing patient scenario, the aerosol box and suction box provided a significant reduction. Although no significant difference was observed between the intubator, right, and left nurse in most scenarios, a significant difference was observed in favor of the suction box in the coughing patient scenario and the tachypneic patient scenario. Although there was a significant difference between the drape and the aerosol box in the evaluation made for the intubator in tachypneic respiration, no difference was observed between the equipment in terms of protective effects in other scenarios. Statistically, significantly lower rates were found in terms of droplet characters in the use of the suction box. Conclusion: Our study is important because of our methodological features and quantitative measurements; we show that there can be various amounts of contamination in any case. However, the use of suction boxes in every respiratory pattern was associated with less transmission. Regardless of the amount of contamination, pre-and post-treatment behaviors of practitioners can lead to serious exposure.