Batı anlayışına dönük Türk resim sanatı bağlamında sanatı/nı/n öznesi / nesnesi olarak sanatçı
The Artist as the subject / object of art in the context of Turkish painting following western perspective
  1. Tez No: 71826
  2. Yazar: MUSTAFA ORKUN MÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYDIN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Batı sanatı bağlamında özne, psikanaliz ve üstben / Ego, Narsizm ve Ayna kavramları incelendikten sonra portre ve otoportre kavramlarına genel bir yaklaşımda bulundum. Daha sonra“Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatı Bağlamında Sanatın Öznesi / nesnesi olarak Sanatçı”üstbaşlığı altında minyatür geleneği ve Çağdaş Türk Resmi Çizgisinde portre/otoportre'ye değinilerek Batı anlayışına dönük Türk Resim Sanatına portre ve otoportrenin girişi, sanatçının yüzü ve bedeninin nasıl betimlendiği örneklerle irdelendi Son bölümde ise kendi ürettiğim yapıtlardan örneklerden yola çıkarak kendi yüzümü ve bedenimi ele alarak çalışmamı sonuçlandırdım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I made general approach to the portrait and auto portrait concepts after I studied the subject, psychoanalysis, Ego, Narsism and Mirror concepts with regard to the Western art. Under the main title of“The Artist As the Subject / Object of art in Turkish Painting related to Western Art”, I examined the portrait / auto-portraits in the miniature tradition and Contemporary Turkish Art to identify the development of portrait art / the use of artist's face and body in Turkish Painting. At the last section I completed my work by handling my own face and body according to my own art works.