Ratlarda rekürren larengeal sinir yaralanması sonrası melatonin uygulamasının sinir rejenerasyonundaki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of melatonin administration on nerve regeneration after recurrent laryngeal nerve injury in rats
- Tez No: 718394
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Rekürren laringeal sinir(RLS) hasarı anterior boyun cerrahisinde karşılaşılan önemli bir komplikasyondur. Tedavi sonrasında sinir iyileşmesi görülse de fonksiyonel sonuçlar pek de yüz güldürücü değildir. Sinir rejenerasyonu ile ilgili bir çok çalışma olmasına karşın kesin olarak etkili tedavi oluşturulamamıştır. Çalışmamızda; RLS kesisi sonrası sutürasyonun ve melatonin tedavisinin sinir rejenerasyonuna etkisini değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamız; 28 adet erkek Wistar Albino Rat kullanılarak yapılmıştır. Tüm deneklerin sol RLS kesisi yapılmıştır. Kesi sonrası sinir onarımı sadece birinci ve dördüncü grupta yapılmıştır. Üçüncü ve dördüncü gruba altı hafta boyunca günlük 10 mg/kg intraperitoneal melatonin verilmiştir. Tüm deneklerin işlem öncesi, sonrası, üçüncü hafta ve altıncı hafta transoral laringeal EMG uygulanmış ve vokal kord hareketleri larengeal muayene ile değerIendirilmiştir. Altı hafta sonunda tüm denekler sakrifiye edilerek alınan larenks ve trakea dokusu histolojik olarak incelenmiştir. BULGULAR: İşlem sonrası tüm deneklerde sol VKP izlendi. Altıncı haftada; birinci grupta üç ve dördüncü grupta dört denekte bilateral vokal kordları hareketli izlendi. Yapılan EMG ile üçüncü ve altıncı haftada en yüksek motor ünite potansiyeli amplitüd değeri dördüncü grupta kaydedilmiştir. Histolojik olarak dördüncü grupta diğer gruplara oranla schwann hücre sayısında artış, akson hasarında ve sitoplazmik vakuolizasyonda azalma görüldü. SONUÇ: Çalışmamızda laringoskopik muayene, elektrofizyolojik ve histopatolojik bulgular bize melatoninin, periferik sinir iyileşmesine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Recurrent laryngeal nerve (RLN) injury, is an important complication encountered in anterior neck surgery. Although nerve recovery is observed after the treatment, the functional results are not very satisfactory. Although there are many studies on nerve regeneration, no definitive effective treatment has been established. In our study; We aimed to evaluate the effect of suturing and melatonin treatment on nerve regeneration after RLN incision. METHOD: Our study; we used 28 male Wistar Albino Rats. Left RLN incision was made in all subjects. Post-incision nerve repair was performed only in the first and fourth groups. The third and fourth groups were given 10 mg/kg intraperitoneal melatonin daily for six weeks. Transoral laryngeal EMG was applied to all subjects before, after the procedure, at the third and sixth week, and vocal cord movements were evaluated by laryngeal examination. At the end of six weeks, all the subjects were sacrificed and the larynx and trachea tissues were histologically examined. RESULTS: After the procedure, left vocal cord paralysis(VCP) was observed in all subjects. In the sixth week; Bilateral vocal cords were observed to be mobile in three subjects in the first group and four subjects in the fourth group. With EMG, the highest motor unit potential amplitude value was recorded in the fourth group in the third and sixth weeks. Histologically, an increase in the number of Schwann cells, a decrease in axon damage and cytoplasmic vacuolization were observed in the fourth group compared to the other groups. CONCLUSION: In our study, laryngoscopic examination, electrophysiological and histopathological findings show us that melatonin contributes to peripheral nerve healing.