Modernleşme ve çağdaş sanatta kültürel iletişimin ilk Türk kadın ressamı: Mihri Müşfik
The first Turkish woman painter of cultural communication in modernization and contemporary art: Mihri Musfik
  1. Tez No: 718474
  2. Yazar: AYFER YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Modernleşme çabaları Çağdaş sanat kitlesini etkisi altına alarak, hiyerarşik bir düzen izlerken II. Meşrutiyet döneminde yetişen ilk kadın ressamlarımızdan olan Mihri Müşfik düşünce yapısını değiştirerek sanat eserlerini batıya özgü şekillendirmiştir. Modernleşme ve Çağdaşlaşma yolunda ilerlerken, resim sanatının yenilikçi ve estetik yönden güçlü sanatçısı Müşfik'in, özgün yapıt ve eserleri kültürel iletişim de realist düşüncelerin Batı'ya uyum sürecini hızlandırmıştır. Eserleriyle Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında; cesareti, zarafeti, çarpıcı kişiliği ve toplumu kendine hayran bırakan Müşfik, aydın kimliğiyle Türk kadın ressamlarının yetiştirilmesine, eğitim sisteminde onlara da yer verilmesine ve çağdaşlaşma yolunda fikir ve duyguların sanata dönüştürmelerine öncülük etmiştir. 1914 (Çallı)kuşağı adıyla Avrupa'ya resim eğitimi almaya giden sanatçılar, Türkiye' de Sanayi-i Nefise Mektebi'ni kurarlar. Sanayi-i Nefise öğrencileri empresyonist (izlenimcilik) üslubunu sıkça kullanırlar.“Empresyonist kuşak'' olarak da anılırlar. Müşfik, bu dönemin ilk kız sanat okulu ”İnas Sanayi-i Nefise Mektebi“ ninkurucusudur. Mihri Müşfik, genellikle akademik bakış açısını düstur edinerek, çalışmalarını yürütmüştür. Eserlerinde de sanatçı bakış açısınıve kadınsı duyarlılığını yansıtan Müşfik, Türk resim sanatında özgün bir yer edinmiştir. Sanatına adadığı yaşamı boyunca kendi değişiyle ”sanatın esrarını çözmeye'' çalışmıştır. Karşısına çıkan tüm zorluklarla mücadele ederek ardında ölümsüz eserler bırakmıştır. Bu çalışma 'da 19. Yüzyılda Mihri Müşfik'in resim sanatına katkıları ve“1914 kuşağı”ressamları ele alınarak çalışmalarına kattıkları renk, ışık, peyzaj, anatomi, mekân ve figür armonileri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Effortsto modernize effectingthecontemporary art mass, whilefollowing a hierarchicalorder, Mihri Müşfik, one of the first female painter stogrowup duringthe Second Constitutional Monarchy, changed her mentalityandshaped her works of art in a western way. Whileadvancing on thepath of modernizationandmodernization, theoriginalworks of Müşfik, theinnovativeandaestheticallypowerful artist of the art of painting, accelerat edtheadaptationprocess of realist ideastothe West in culturalcommunication. Inthelastcentury of the OttomanEmpirewith his works; With her courage, grace, strikingpersonalityandpersonalitythatfascinatesthesociety, Müşfik pioneeredthetraining of Turkishwomenpainterswith her intellectualidentity, includingthem in theeducationsystem, andtransformingideasandfeelingsinto art on thewaytomodernization. Theartistswhowentto Europe tostudypaintingunderthe name of the 1914 (Çallı) generationfoundedthe Sanayi-i Nefise Mektebi in Turkey. Sanayi-i Nefise studentsoftenusethe Impressionist style. Theyarealsoreferredto as the“Impressionist generation”. Mihri Müşfik is thefounder of“İnas Sanayi-i Nefise Mektebi”, thefirstgirls' art school of thisperiod. Mihri Müşfik generallypursued her studieswith an academicpoint of view. Reflecting her artisticperspectiveandfemininesensibility in her works, Müşfik has gained a uniqueplace in Turkishpainting. She, in her ownwords, has triedto“unravelthemystery of art”throughout her devoted life. Strugglingwithallthedifficultiessheleftimmortalworksbehind. Inthisstudy, Mihri Müşfik'scontributionstothe art of painting in the 19th centuryandthe“1914 generation”painterswill be discussedandthecolor, light, landscape, anatomy, spaceandfigureharmoniestheyaddedtotheirworkwill be evaluated