Polivinil alkol (PVA) gideriminde Bacillus sp. kullanımı
The usage of Bacillus sp. for removal of Polyvinyl Alcohol (PVA)
- Tez No: 718960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA ARTAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yapılan tez çalışmasında agrega oluşturarak hem kirleticilerin yığınlar halinde bulunmasına neden olabilen hem de mikroplastik parçacıklarıyla kirlilik oluşturabilen ve suda çözünmesi nedeniyle sucul habitatlar için sorun oluşturan PVA'nın gideriminde Bacillus sp. suşlarının (Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Bacillus thuringiensis ve Bacillus megaterium) etkisi araştırılmıştır. Çalışmada mineral ve nutrient broth besiyerleri kullanılmıştır. Mineral besiyerinde mikroorganizmaların gelişmediği belirlenmiştir. Nutrient broth besiyerinde farklı pH (5, 6, 7, 8 ve 9) değerlerinde yapılan deneyler sonucunda en yüksek PVA giderim oranı B. megaterium suşu ile pH 5'de %30.23 olarak hesaplanmıştır. Diğer Bacillus suşları ile ise yaklaşık olarak %24 oranında giderim yapıldığı belirlenmiştir. Kimyasal oksijen ihtiyacı gideriminin ise B. megaterium ile %37.29, B. thuringiensis ile %38.84, B. cereus ile %35 ve B. subtilis ile %10 oranında kaldığı tespit edilmiştir. Yapılan çalımada PVA ve bağlı KOİ gideriminde en başarılı suşun B. megaterium olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, Bacillus sp. strains (Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Bacillus thuringiensis and Bacillus megaterium) were investigated. Mineral and nutrient broth media were used in the study. Microorganism growth was not measured in the mineral medium. As a result of experiments performed in nutrient broth medium at different pH (5, 6, 7, 8 and 9) values, the highest PVA removal rate was calculated as 30.23% at pH 5 with B. megaterium strain. It was determined that approximately 24% removal was achieved with other Bacillus strains. It was determined that the chemical oxygen demand removal was 37.29% with B. megaterium, 38.84% with B. thuringiensis, 35% with B. cereus and 10% with B. subtilis. In the study, it was determined that the most successful strain in the removal of PVA and related COD was B. megaterium.