Project management and it's effect on quality control(a qualitative study on construction projects in Iraq)
Proje yönetimi ve kalite kontrol üzerine etkisi(Irak'ta inşaat projeleri üzerine kalitatif bir çalışma)
  1. Tez No: 719016
  2. Yazar: MOHAMMED AMMAR ADNAN AL-SHAMMARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnşaat sektörü bazen düşük kalite ile ilişkilendirilmektedir. Üretimde kalite yönetim araçları kullanılarak nihai ürünün doğru kalitede olması sağlanmalıdır. Hazırladığımız bu çalışma, nihai ürünün kalitesini artırmak için farklı bir şeyler yapılıp yapılamayacağını araştırmak için Irak'taki bazı müteahhitlik şirketlerindeki kalite çalışmalarını incelemektedir. Irak'ın farklı şehirlerinde bulunan birbirinden farklı şirketlerden yirmi altı proje yöneticisi ile nitel bir görüşme çalışması yapılmıştır. Bunun yanında inşaat projelerinin kalitesinin kabul edilebilir olup olmadığını görmek ve neredeyse kapsamlı bir sonuç elde etmek için bir anket çalışmasıyla da çalışma desteklenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, mevcut kaliteli çalışma yönteminin çoğunun iyi çalıştığını, ancak nihai ürünün kalitesinin nasıl olacağı konusunda önemli bir rol oynayan birkaç faktörün bulunduğu ortaya çıkartılmaktadır. Örneğin, denetçilerin erken bir aşamada kullanılması, gereksinimlerin doğrulanması ve yüksek kaliteli bir nihai ürün elde edilmesi çalışmalarını kolaylaştırır. Yapılan işin kontrollerinin profesyonel çalışanlar tarafından yapılabileceği ve bu da kaliteli bir iş yapma motivasyonunu artırabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is sometimes associated with poor quality. By using quality management tools in production, the right quality of the end product must be provided. The report studies the quality work at some contracting companies in Iraq to investigate whether something can be done differently to increase the quality of the end product. By conducting a qualitative interview study with twenty-six project managers at some different companies located in different cities in Iraq. In addition to a questionnaire survey to see if the quality of construction projects is acceptable and to obtain a near-comprehensive result. It is analyzed what is the working method works well and what can be improved. The results show that much of the current quality work method works well, but that there are several factors that play a significant role in how the quality of the end product will be. For example, using inspectors at an early stage facilitates the work of verifying the requirements and achieving a high-quality end product. It appears that the controls of the work performed can be performed by the professional workers, which can increase the motivation to perform a work of high quality.