Samsun ili 112 çalışanlarında tükenmişlik, iş doyumu ve ilişkili faktörler
- Tez No: 719023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE NİLDEN ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada Samsun İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarında tükenmişlik, iş doyumu ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini, Samsun ilinde 15/07/2020-15/09/2020 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olarak hizmet veren Komuta Kontrol Merkezi ve Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarında görev yapan 617 kişi oluşturdu. Evren ortalamasının temsil edilebilmesi için gereken minimum örneklem sayısı 311 kişi olarak hesaplandı. Araştırma 337 kişi ile tamamlandı. Çalışanlara; sosyodemografik özellikleri içeren veri formu (26 soru), Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ-22) ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ-20) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya katılanlar %40,7'si erkek, %59,3'ü kadın olmak üzere toplam 337 kişiydi. Yaş ortalaması 33,1±5,9 (22-54) yıldı. Katılımcıların ölçek ortanca puanları duygusal tükenmişlik için 29,0 (9-45), duyarsızlaşma için 10,0 (5-24), kişisel başarı için 29,0 (8-40) ve genel doyum için 3,0 (1,1-5,0) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine burnout, job satisfaction and related factors in health workers working in 112 emergency health services affiliated to Samsun Provincial Health Directorate Provincial Ambulance Service Chief Physician. Material and method: The population of the cross-sectional study consisted of 617 people working in the Command Control Center and Emergency Health Services stations serving under the Provincial Health Directorate Provincial Ambulance Service Chief Physician between 15/07/2020 and 15/09/2020 in Samsun. The minimum number of samples required to represent the population mean was calculated as 311 people. The research was completed with 337 people. To the employees; A data form containing sociodemographic characteristics (26 questions), Maslach Burnout Scale (BTS-22) and Minnesota Job Satisfaction Scale (MIDS-20) were applied. Results: The participants in the study were 337 people, 40.7% male and 59.3% female. The mean age was 33.1±5.9 (22-54) years. Participants' median scores on the scale were 29.0 (9-45) for emotional burnout, 10.0 (5-24) for depersonalization, 29.0 (8-40) for personal achievement, and 3.0 (1.1-5.0) for general satisfaction.