Cost-oriented energy management in smart grid
Akıllı şebekede maliyet odaklı enerji yönetimi
- Tez No: 719025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, elektrik enerjisine, üretim kaynaklarına ve enerji talebindeki artışı kontrol etmek, kolay ve akıllıca yönetmek için çözümlere odaklanmıştır. Amaç, mevcut elektrik şebekesini modern teknolojiler kullanarak geliştirmek ve onu elektrik güç sistemindeki ani değişiklikleri yönetebilen akıllı bir şebeke haline getirmektir. Bu teknolojilerin enerji yönetimindeki önemi üzerine çalışma sunulmuştur. İleri teknolojiye sahip olmanın pratik hayatımızdaki en önemli stratejik yönetim hedeflerinden biri olduğu bilinmektedir ve enerji talebini yönetmek için akıllı şebekeyi kullanmak, bir yandan ürün için önemli bir faktördür ve diğer yandan, özellikle enerji talebinin en yoğun olduğu zamanlarda, enerjinin yönetilmesine yardımcı olan tüketici için yardımcı bir unsurdur. Bu tezde, elektrik enerjisi talebindeki artışın bir örneği, belirli bir şehrin elektrik yüklerinin bir gün boyunca izlenmesi, yüklerin kaydedilmesi ve incelenmesi, pik süreleri ve yüklerin ve maliyetlerin değerini gösteren bir örnek incelenmiştir. Pik zamanlarda, elektrik güç sistemini ve güç kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve bazen sorunu çözmek, yükleri pik zamanda programlamak, yoğun olmayan zamanlarda kaydırmak veya gücü değiştirmek için tüketiciye giden elektrik gücünü kesen yükler yükselir. Ev üniteleri için bir güneş enerjisi kaynağına besleme, 24 saat boyunca şehir elektrik yükleri kaydedilmiş, bu yükler Microsoft Excel kullanılarak analiz edilmiş ve en yüksek tepe yükü toplam 24 saatin sadece 6 saatinin olduğu gözlemlenmiştir. Maliyet, elektrik yüklerini kontrol etmek ve bazı cihazlar için çalışma sürelerini programlamak için önemli bir faktör olarak kullanılmıştır. Esnek güç faktörüne dayalı olarak, yoğun zamanlarda elektrik yüklerinin yüzdesini azalttığı görülmüş ve yoğun olmayan zamanları programlayarak maliyet düşürülmeye çalışılmıştır. Çalışma, enerji yönetiminde ve yoğun zamanlarda yükü azaltmada maliyetin düşmesini kanıtlamıştır. Akıllı şebekenin bu yüklerin yönetilmesinde rol oynadığı görülmüş ve akıllı şebekenin faydaları, yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere farklı enerji kaynaklarının elektrik şebekesine entegre edilmesi de araştırılmıştır. Çevre kirliliğini ve küresel ısınmayı azaltmak için temiz ve çevre dostu enerjilerin kullanılmasını teşvik etmenin gerekliliği birkez daha ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on electrical energy, its sources of generation, and solutions to control the increase in energy demand, and manage it easily and smartly. The goal is to develop the existing electrical network using modern technologies and make it a smart network capable of managing sudden changes in the electrical power system. The stu dy was presented on the importance of these technologies in energy management. It is known that owning advanced technology is one of the most important strategic management goals in our practical life. and employing the smart grid to manage energy demand is an important factor for the product on the one hand, and on the other hand, it is an assistant part for the consumer in helping to manage energy, especially at the peak time when energy demand is higher than expected. In this thesis, an example of the increase in demand for electrical energy was studied, monitoring the electrical loads of a particular city for a whole day, recording and studying the loads, indicating peak times and the value of loads and costs. At peak times, loads rise, which negatively affects the electrical power system and power quality, and sometimes cuts off electrical power to the consumer, to solve the problem, schedule the loads at peak time, shift them off-peak, or change the power supply to a solar power source for home units, city electrical loads were recorded for 24 hours, these loads were analyzed using Microsoft Excel, and the highest peak load was only 6 hours out of the total 24 hours. The cost was used as a key factor for controlling electrical loads and scheduling operation times for some devices in Peak Times-ON based on flexible power factor reducing the percentage of electrical loads at peak times and scheduling off-peak times, lowering the cost of the electricity bill and reduced peak loads. The study proved the use of cost in managing energy and reducing the load at peak times. The smart grid played a role in managing these loads, and the benefits of the smart grid were studied in integrating different energy sources, including renewable energy into the electric grid. In addition to urging the use of clean and environmentally friendly energies to reduce environmental pollution and global warming.