XVII-XIX. yüzyıllarda İç, Batı ve Güneybatı Anadolu'da kütüphane mimarisi
In the Middle, the West and Southwest Anatolia the library architecture of XVII and XIX
- Tez No: 71921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. NURİ DÜLGERLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Bilgi edinme, belge saklama ve bunları gerekli zamanda en verimli şekilde kullanabilme ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilmiş bulunan kütüphaneler,Türk kültür tarihi açısından önemli olup mimarileri incelenmeye değer görülmüştür. Bu tezde XVII. ve XIX. yüzyıl İç, Batı ve Güneybatı Anadolu kütüphane mimarisi, bulunduğu kent, konumu, biçimi, bölümleri, mimarisinde görülen değişmeler ve dönemleri göz önüne alınarak, estetik ve teknik yönleriyle incelenmiş,“Mimarlık Tarihi ve Sanat Tarihi”açısından gösterdikleri gelişme ve önemi vurgulanarak, Anadolu-Türk mimarisi içindeki yeri vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla mevcut kütüphane binaları yerinde incelenerek ölçüleri alınıp rölöveleri çıkarılmış, fotoğrafları çekilmiş ve bir katalog oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuçta Anadolu-Türk mimarisi içerisinde 17. ve 19. yüzyıl kütüphane binaları irdelenerek gösterdikleri gelişmeler ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİME: 17-19. yüzyıl Osmanlı mimarisinde kütüphane, Anadolu-Türk mimarlığı, Kütüphane yapıları. t lift
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In terms of Turkish cultural history, libraries built for the necessity of doing scientific works, getting and keeping documents and using them in a very productive manner when necessary, were considered very important and also necessary for investigation. In this thesis, in the Middle, the West and Southwest Anatolia the library architecture of XVII and XIX centuries was examined in terms of esthetic and technic aspects by taking into account the place(city) of library, its position, its form, its sections, the differences seen in its architecture and their periods. By emphasizing their development and the importance in terms of“Architectural History and Art History”, their position in the Anatolian Turkish Architecture was tried to be underlined. With this aim, the surviving(existing) library buildings were studied and formed a catalogue by surveying in situ, drawing and photographs. In conclusion, the library buildings of XVII and XIX centuries in the Anatolian Turkish Architecture were analyzed and their developments possessed were put forward. KEY WORDS: Library in Ottoman Architecture of XVII-XIX C, Library Buildings in Anatolian-Turkish Architecture. 11