Yönetici hemşirelerin COVID-19 salgın sürecinde kriz yönetimine ilişkin deneyimleri
Crisis management experiences of nurse managers during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 719383
  2. Yazar: SİNEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ARSLAN YÜRÜMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma yönetici hemşirelerin Covid-19 salgın krizindeki deneyimlerini ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı kalitatif araştırma tasarımı ile yapılmıştır. Türkiye'de pandemi sürecinde geniş yatak kapasitesi ile hizmet veren bir üniversite hastanesinde, pandemi birimlerinde ve bu birimlerin yönetilmesinde görev alan 19 yönetici hemşire ile Nisan-Temmuz 2021 tarihlerinde yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile“Yönetici Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılarak veriler toplanmıştır. Görüşmelerin dökümü yapıldıktan sonra içerik analizi ile veriler analiz edilmiştir. Bu çalışmada, yönetici hemşirelerin kriz süreci deneyimlerine ilişkin veriler altı ana tema altında belirlenmiştir. Bu temalar; krize ilk tepkiler, etkisiz kriz yönetimi, fazla iş yükü, karar vermede etik ve vicdani yük, kriz döneminde kolaylaştırıcılar ve liderlik özelliklerini gösterme fırsatıdır. Salgın krizinin yönetici hemşireler için bireysel ve yönetici rolleri bağlamında oldukça zor bir süreç olduğu görülmüştür. Bununla birlikte salgın krizinde hastanede her düzeyde yönetimle ilgili eksikliklerin görülmesi, liderlik ve karar verici rollerinin daha fazla ön plana çıkması nedeniyle yönetici hemşirelerin bu krizi aynı zamanda bir fırsat olarak gördükleri anlaşılmıştır. Yönetici hemşireler, salgın sürecindeki bu deneyimlerden elde edilen öğrenmelerin, gelecekte yaşanabilecek olası küresel sağlık krizlerine hazırlıklı olunması için önemine vurgu yapmışlardır. Bu bağlamda özellikle yönetici hemşirelerin salgın krizi deneyimlerinden öğrendiklerini bir başka salgın krizinde etkili yönetim ve liderlik için uluslararası düzeyde stratejiler belirlenmesine katkı sağlayacak güçlü işbirliklerine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore experiences of nurse managers during the Covid-19 pandemic crisis. A descriptive qualitative research was used to explore the experiences of nurse managers during the pandemic crisis. The study data were collected from 19 nurse managers who took part in the pandemic process in the university hospital in Izmir between April and July 2021 using the semi- structured interview method. The tools used the collect the data with the“Nurse Managers Information Form”and“Semi-Structured Interview Form”. After the transcript of the interviews, the content analysis data were analyzed. Data on experiences of nurse managers during the Covid-19 pandemic were categorized under the following six main themes: First reactions to the crisis, ineffective crisis management, excessive workload, ethic and conscience burden in the decision-making process, facilitators during the crisis period and an opportunity to show leadership qualities. In the study, it was observed that the Covid-19 pandemic was a process during which nurse managers had difficulties individually and in the context of their managerial role. However, they also perceived this as an opportunity because the crisis made them notice the deficiencies in management, and their leadership and decision-making roles came to the fore more. Health professionals should be aware that lessons could be driven from these experiences they had during the pandemic, and that they could utilize what they have learned from these experiences in order to be prepared for possible global health crises that may occur in the future.