Conıum maculatum L.'nin bazı farmasotik özelliklerinin belirlenmesi
Determination the pharmasotical properties of Conium maculatum L.
  1. Tez No: 719661
  2. Yazar: SERTAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDRETTİN SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Conium maculatum L'in antioksidan ve antibakteriyal aktivitesi araştırılmıştır. Yapılan literatür taramasında bu bitki ile ilgili biyoaktif bileşiklere yönelik çalışma mevcut değildir. Bu sebepten ötürü bu türün kök, gövde, yaprak, çiçek ve tohum kısımlarının su ve metanol özütleri elde edilerek biyolojik aktivitelerine bakılmıştır. Elde edilen özütlerin antioksidan değerleri yüksek değeri gösterirken, aynı şekilde elde edilen özütlerin oksidan değerlerinin de yüksek olduğu saptanmıştır. Yine bu tür üzerinde yapılan antibakteriyal aktivite açısından Staphylococcus aureus ATCC-29213, Escheria coli ATCC-25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC-27853 ve Klebsiella pneumoniae ATCC-700603 bakterilerine karşı etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak antimikrobiyal özellikte aktif bileşiklere sahip olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant and antibacterial activity of Conium maculatum L. was investigated. In the literature review, there is no study on bioactive compounds related to this plant. For this reason, water and methanol extarcts of the root, stem, leaf, flower and seed parts of this species were obtained and their biological activities were examined. While the antioxidant values of the extracts obtained showed high values, it was determined that the oxidant values of the extracts obtained in the same way also high. Again, in terms of antibacterial activity on this species, it was observed that it was not effective against Staphylococcus aureus ATCC-29213, Escheria coli ATCC-25922, Pseudomonas aeruginosa ATCC-27853 and Klebsiella pneumoniae ATCC-70603 bacteria. As a result, it was revealed that it does not have active compounds with antimicrobial properties.