Evli bireylerin evlilik uyumu, iletişim becerileri ve sosyal medya kullanım düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marriage adjustment, communication skills and social media usage levels of married individuals
  1. Tez No: 719697
  2. Yazar: YAĞMUR IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmanın temel amacı evli bireylerin evlilik uyumları, iletişim becerileri ve sosyal medya kullanım düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Evli bireylerin evlilik uyumu, iletişim becerileri ve sosyal medya kullanım düzeyleri bazı sosyo-demografik değişkenler açısından da ele alınmıştır. Katılımcı sayısı 534'tür (443 kadın, 91 erkek). Araştırma verileri Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrim içi ortamda toplanmıştır. Veriler toplanırken“Kişisel Bilgi Formu”,“Evlilikte Uyum Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği Yetişkin Formu”ve“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Yetişkin Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde“Bağımsız Gruplar T-Test”,“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)”,“Kruskal Wallis H-Test”ve“Pearson Korelasyon Analizi”nden faydalanılmıştır. Bütün istatiksel analizler SPSS (25.00) programında gerçekleştirilmiş, sonuçların yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda evli bireylerin; evlilik uyumu ve iletişim becerileri arasında pozitif düşük düzeyde, evlilik uyumu ve sosyal medya kullanım düzeyi arasında negatif düşük düzeyde, sosyal medya kullanım düzeyi ve iletişim becerileri arasında ise negatif düşük düzeyde istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İletişim becerileri ile herhangi bir sosyo-demografik özellik arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Sosyal medya kullanım düzeyi ile yaş, evlilik süresi, çocuk sayısı; evlilik uyumuyla ise yaş, evlilik süresi, evlenme biçimi, çocuk sayısı, eğitim düzeyi ve ekonomik düzey arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuçlar ilgili literatür doğrultusunda tartışılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda alanda çalışan uzmanlar, akademisyenler ve evli bireyler için faydalı olacağı düşünülen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the relationship between marital adjustment, communication skills and social media usage levels of married individuals. Marital adjustment, communication skills and social media usage levels of married individuals were also discussed in terms of some socio-demographic variables. The research was carried out on the answers of 534 people (443 women, 91 men) who completed answering the scales. Research data were collected online due to the Covid-19 pandemic. While collecting the data,“Personal Information Form”,“Marriage Adjustment Scale”,“Communication Skills Scale Adult Form”and“Social Media Addiction Scale Adult Form”were used. In the analysis of the data,“Independent Groups T-Test”,“One Way Analysis of Variance (ANOVA)”,“Kruskal Wallis H-Test”and“Pearson Correlation Analysis”were used. All statistical analyzes were performed in the SPSS (25.00) program, and the interpretation of the results was based on the 0.05 significance level. As a result of the analysis, married individuals; A statistically significant correlation was found between marital adjustment and communication skills at a positive low level, between marital adjustment and social media use at a negative low level, and between social media use level and communication skills at a negative low level. There was no significant relationship between communication skills and any socio-demographic characteristics. Social media usage level and age, duration of marriage, number of children; A significant relationship was found between marital adjustment and age, duration of marriage, marriage type, number of children, education level and economic level. The results were discussed in line with the relevant literature. In line with the results, suggestions were made that are thought to be beneficial for experts, academics and married individuals working in the field.