Edebiyat ve yeni medyanın buluşma noktası: Türk edebiyatında interaktif hikâye
Meeting point of new media and literature: Interactive story
- Tez No: 719722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖKHAN GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İletişim Bilimleri, Turkish Language and Literature, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler baş döndürücü bir hızla devam etmektedir ve bu hız ona ayak uydurmaya çalışan insanoğlunun kendini sürekli güncellemesini gerekli kılmaktadır. Dünya, Marshall McLuhan ifadesiyle“küresel köy”halini almış, iletişim teknolojilerindeki gelişmeler dünyayı çok daha ulaşılır ve erişilir hale getirmiştir. Artık dijital okuryazarlık çok büyük önem taşımaktadır. Dijital medya pek çok yönden geleneksel medyanın yerini almış hatta birçok alanda onun önüne geçmeyi bile başarmıştır. Bilgiye limitsiz bir erişim imkânı sunan ve geleneksel medyaya göre çok daha fazla sayıda insana ulaşmayı mümkün kılan merkezsiz konumdaki dijital medya ile birlikte dijital hikâye anlatıcılığı da gündeme girmiş, pek çok alanda kullanılmaya başlayan dijital öyküler küreselleşen dünyanın yeni sayılabilecek bir türü olarak dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştır. Hikâye anlatıcılığı elbette insanlık tarihi kadar eskidir. Dünyaya ve var oluşa dair bir anlam bulmaya çalışan insanoğlu belki de bunu hikâyeler aracılığıyla kendisi yaratmış, anlamı her hikâyede yeni baştan üretmiş ve kendisine korkunç acılarla dolu görünen yeryüzünü anlamlı ve güvenilir bir mekâna çevirmenin yollarını aramıştır. Sözlü kültür geleneğinde karşılığını bulan mitler, destanlar ve memoratlar bunlara en güzel örneklerdir. Günümüzde ise insanlığın geldiği aşamayla birlikte hikâye anlatma geleneği dijital boyuta da taşınarak kendisini yeniden üretmeye başlamıştır. Bu çalışmada dijital ortamda dolaşıma giren hikâyeler ile klasik hikâyeler arasındaki farklara, dijitalleşen hikâyenin ne gibi bileşenlere sahip olduğuna, hangi alanlarda kullanıldığına, Türkiye'de bu alanda yapılmış çalışmalara ve dijital ortamdan matbaaya yolu düşen birkaç örnekle Türkiye'de bu türde verilmiş eserlere değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, developments in communication technologies continue at a dizzying pace in theese days. And this speed makes it necessary for the human being, who is trying to keep up with it, to constantly update itself. The world has become a“global village”in the words of Marshall McLuhan, and developments in communication technologies have made the world much more accessible and accessible. Digital literacy is very important now. Digital media has taken the place of traditional media in many ways and even succeeded in getting ahead of it in many areas. With the decentralized digital media, which offers unlimited access to information and makes it possible to reach much more people than traditional media, digital storytelling has also come to the fore, and digital stories, which have been used in many areas, have started to attract attention as a new type of the new global world Of course, storytelling is as old as human history. Mankind, trying to find a meaning for the world and existence, has created it himself through stories, recreated the meaning in every story and has turned the earth, which seems to him full of terrible pain, into a meaningful space. Myths and epics, which find their counterparts in verbal culture, are the best examples of these. Today, with the stage that humanity has reached, the tradition of storytelling has also moved to the digital dimension and has begun to reproduce itself. In this study, we will touch on the differences between the stories that are circulated in the digital environment and the classical stories, what kind of components the digitalized story has, in which areas it is used, the works done in this field in Turkey, and the works produced in this genre in Turkey with a few examples from the digital environment to the printing press.