Tarih öncesinden Friglere kadar Anadolu'da kadın konulu heykeller
Female statues in Anatolia from Prehistoria to Friygs
  1. Tez No: 72001
  2. Yazar: MELEK ŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KABUKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
II ÖZET Tezin amacı, tarih öncesinden Friglere kadar olan dönemde, Anadolu'daki kadın heykelleri ve bu heykellerin hangi gereksinimler karşısında ve hangi koşullarda yapıldığıdır. Çalışmanın ilk aşamasında Anadolu'nun kadın konulu heykellere mekan oluşturması sebebiyle, dünya tarihindeki yerine ve önemine değinilmiş; daha sonra, tarih öncesi dönemler ve bu dönemlerin özellikleri ele alınmıştır. Ardından bu dönemlerdeki heykellerin özellikleri anlatılmış ve tezin konusu olan kadın heykeller, biçimleri konuları, yapıldıkları dönemler gibi birçok açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Ele alman dönemlerdeki, kadın heykellerinin bazılarının, toplumun inançları gereği, ana tanrıça diye adlandırılması sebebiyle, ana tanrıçanın doğuşu, ortaya çıkışı ve ifade ettiği sembolleri de vurgulanmıştır. Çalışmayı destekleyici nitelikteki resimlere son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT In the first stage of the study, with the reason that Anatolia has been a ground place for female statues, it's been firstly mentioned about their place and importance in the world history; and than prehistoric periods and features of these periods have been studied. Subsequently, features of these periods have been explained and the female statues which is the main topic of this thesis, their formal structures, place, periods and so forth have been scrutinized. In the pursued periods, with the reason that they were called as mother goddesses following the believes of the societies which dealt with the birth, appear and symbols of the goddesses have been emphasized. Supportiev illustrations connected with the study are included in the last chapter.