Improving the implementation performance of the construction projects by using agile project management / Iraq a case study
İnşaat projelerinin uygulama performanslarının çevik proje yönetimi kullanarak iyileştirilmesi / Irak örneği
- Tez No: 720221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doğal inşaat projelerinin riskler ve öngörülemeyen olaylarla dolu olduğu iyi bilinmektedir. Bina projeleri genellikle oldukça öngörülemeyen bir ortamda başlatılır, bu nedenle güçlü yönetim, planlama ve kontrol gereklidir. Bu tür senaryolar, uyarlanabilir ve duyarlı yönetim yöntemlerini gerektirir. Geleneksel proje yönetimi yerini Çevik Proje Yönetimine bırakıyor. Geleneksel proje yönetimi ile karşılaştırıldığında, Çevik proje yönetimi son zamanlarda küresel ilgi gördü. Bu çalışma, Irak'taki geleneksel inşaat projelerinin çevik yönetim tekniklerinin kullanılmasından fayda sağlayıp sağlayamayacağını ve Çevik proje yönetiminin inşaat projelerine uygulanabilirliğini incelemektedir. Çevik proje yönetiminin inşaat projelerine uygulanabilirliği Ve çevik projelerin yönetimi, aşağıda gösterildiği gibi bu ilkeler de dahil olmak üzere on iki ilkeye bağlı olduğundan:- 1. Zamanında yazılım teslimi yoluyla müşterilerin memnuniyeti. 2. Gelişimde geç de olsa ihtiyaçlardaki değişimi kabul etmek. Çevik yöntemler, müşterinin rekabet avantajı için değişimi kullanır. 3. Her iki haftada bir ila iki ayda bir, tercihen daha kısa sürede faydalı yazılımlar sağlayın. 4. Proje boyunca hem uzmanlar (ticaret uzmanlığı) hem de geliştiriciler her gün işbirliği yapmalıdır. 5. İnşaat projelerini yürütmek için istekli çalışanlara güvenmek, uygun ortam ve destek sağlamak ve onlara güven vermek. 6. Yüz yüze iletişim, geliştirme ekibiyle iletişim kurmak için en etkili tekniktir. 7. Kullanılabilir yazılım temel ölçüdür. 8. Çevik yöntemler uzun vadeli büyümeyi destekler. Sponsorlar, geliştiriciler ve kullanıcılar bu duruma ayak uydurabilmelidir. 9. Teknik ve tasarım kalitesine sürekli odaklanma, çevikliği artırır. 10. Sadelik, gereksiz görevlerden kaçınma disiplini çok önemlidir. 11. Kendi kendini organize eden çalışma ekipleri en büyük yapıları, özellikleri ve tasarımları üretir. 12. Çalışma ekibi, verimliliğin nasıl artırılacağını düzenli olarak gözden geçirir ve davranışını buna göre uyarlar. Araştırmacı, anket verilerinin analizine ve vaka çalışması sürecine dayanarak, çevik proje yönetimi hakkında yüksek düzeyde bilgi sahibi olduğunu ve ekibin çevik ve yüksek ve çevik yönetimin koşullarına uygun olarak kabul edildiğini tespit etti. Irak inşaat projelerinde geçerlidir. Ayrıca, vaka çalışmasındaki iş sırası, APM ilkelerinin çoğunun inşaat projelerinin uygulanmasına uygulanabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
It is well known that natural construction projects are fraught with risks and unforeseen events. The building projects are generally started in a highly unpredictable environment, thus strong management, planning, and control are required. Such scenarios necessitate management methods that are adaptable and responsive. Traditional project management is giving way to Agile Project Management, Agile project management has recently attracted global attention. This study examines whether traditional construction projects in Iraq could benefit from using agile management techniques, as well as the applicability of Agile project management to construction projects And since the management of agile projects depends on twelve principles, including these principles as shown below:- 1. Satisfaction of customers through timely software delivery. 2. Accepting change in needs even late in development. Agile methods use change for the customer's competitive advantage. 3. Deliver useful software every two weeks to two months, preferably sooner. 4. Throughout the project, both specialists (trade expertise) and developers must collaborate every day. 5. Relying on eager employees to execute building projects, providing a suitable environment and support, and giving them confidence. 6. Face-to-face communication is the most effective technique to communicate with the development team. 7. Usable software is the fundamental metric. 8. Agile methods promote long-term growth. Sponsors, developers, and users should all be able to keep up. 9. Focusing on technical and design excellence all of the time improves agility. 10. Simplicity is crucial, as is the discipline of avoiding unnecessary activities. 11. Self-organizing work teams produce the greatest structures, specsfication, and designs. 12. The work team regularly reviews how to improve efficiency and adapts its behavior accordingly. Based on the analysis of the questionnaire data and the case study process, the researcher found that there is a high level of knowledge about agile project management, and high acceptance of the team to be agile and high and suitable to the conditions of agile management to apply in Iraqi construction projects. Moreover, the sequence of work in the case study indicated that most of the principles of APM can be applied to the implementation of construction projects