Çoklu Hiyerarşi Modeli çerçevesinde devrim sonrası İran dış politikası (1979-1997)
Post-revolution Iranian foreign policy within the framework of Multiple Hierarchy Model (1979-1997)
  1. Tez No: 720253
  2. Yazar: EMİNE ATEŞ TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. RAUF VERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İran, sadece bölgedeki değil, uluslararası sistem üzerindeki gelişmeleri yakından takip eden; uluslararası sistemi etkileme kapasitesine sahip aktörlerin bölgedeki dengeleri kendi aleyhine çevirecek baskın normlarına karşı çıkma motivasyonuna sahip, uluslararası ilişkilerde önemli bir aktördür. İran'ın bulunduğu coğrafya hem bölge devletlerinin hem de uluslararası birçok aktörün güç ve çatışma merkezi olmuştur. 1979-1997 yılları arası İran dış politikasında önemli kırılma noktalarının yaşandığı dönemi ele alan bu çalışma, söz konusu dönemde Ayetullah Ruhullah Musavi Humeyni ve Ali Ekber Haşimi Rafsancani iktidarları süresince nasıl bir dış politika çizgisi izlendiğini, bu çizginin gidişatını değiştiren parametreleri çözmeyi amaç edinmiştir. İran'ın dış politikasını bu anlamda analiz etme çabası içinde olan çalışma, 'güç' olgusunun devletler arası ilişkileri anlamanın değerli anahtarlardan biri olduğunu ve onu merkezine alan bir teoriden yola çıkmanın uygun olduğunu düşünmüştür. Bu noktada, güç olgusundan hareket eden uluslararası ilişkilerde hakim konumda bulunan teorilerden ziyade; uluslararası sistemi bir bütün olarak değil, bölgesel bazda ele alarak içerden bir bakış sağlayacak Güç Geçiş Teorisi üzerine temellendirilen Çoklu Hiyerarşi Modeli çerçevesinde ilerlemiştir. Bu kapsamda İran dış politikasını Çoklu Hiyerarşi Modeli'nin dayandığı parametreler ışığında ilk kez ele alarak kendi alanında özgün bir çalışma yaratmaya, literatüre katkı sağlamaya çalışmıştır. Özellikle Çoklu Hiyerarşi Modeli'nin devletlerin sahip olduğu ekonomik ve askeri güç avantajını uluslararası sistemden duyulan memnuniyet düzeyi ile ilişkilendirerek, dış politikada çatışmacı ve uzlaşmacı yaklaşımların hangi şartlar altında ortaya çıkabileceği üzerine odaklanması çalışmanın teorik çerçevesini oluşturmasına imkân sağlamıştır. Bir başka ifade ile teorinin odak noktası, söz konusu dönem için İran'ın uluslararası sistem memnuniyetsizliğinin tüm dış politika yaklaşımlarında saklı olduğunu, ancak dile getirme tonunun değişiklik gösterdiğini savunan; ekonomik ile askeri güç parametrelerinde artış ve azalışa bağlı olarak daha çatışmacı veya daha uzlaşmacı politikalara yöneldiğini ileri süren çalışma açısından, teorinin açıklayıcılık gücünün yüksekliğinin bir işareti olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Iran is an important actor in international relations that not only follows the regional developments but also the developments on international systems. It has the motivation to resist against the dominant norms of actors that have the capacity to affect international systems and shift the balances against itself in the region. The geography of Iran has been a center of conflict and power struggles for both the states in the region and the international ones. Focusing on the period of 1979-1997 where a lot of critical events took place in Iran's foreign policy, this study aims to elaborate on the foreign policy which was followed by Ayatollah Ruhollah Musavi Khomeini and Ali Akbar Hashemi Rafsanjani administrations in the relevant timeframe and the parameters that changed the trajectory of the course of events. Aiming to analyze the foreign policy of Iran in this framework, this study believes that the concept of 'power' is a key factor in terms of understanding the relations between states and it is suitable to base itself on a theory that puts it in the center. At this point, rather than the dominant theories in international relations that are based on the concept of power, the study follows the framework of the multiple hierarchy model based on the power transition theory, which provides an inside look by discussing the international system not as a whole but on a regional basis. In that sense, it tries to become a unique study in its field and contribute to the literature by discussing the foreign policy of Iran in the light of the parameters of the multiple hierarchy model for the first time. Multiple hierarchy model's focus on the conditions under which confrontational and compromising approaches can emerge in foreign policy by associating the economic and military power advantage of the states with the level of satisfaction with the international system particularly enabled to set up the theoretical framework of this study. In other words, the focus of the theory argues that for the mentioned time period, the dissatisfaction of Iran with international systems lies in all of its foreign policy approaches, however its manners of expressing it change according to increase and decreases in its economic and military power, directing the country to follow more confrontational or compromising politics, which is accepted as a sign of the explanatory power the theory.