İyonik sıvıların kolon kanseri ve akciğer kanseri hücreleri üzerindeki antiproliferatif ve antimetastatik etkilerin in vitro koşullarda incelenmesi
Investigation of the antiproliferative and antimetastatic effects of ionic liquid on colon cancer and lung cancer cells in vitro conditions
  1. Tez No: 720400
  2. Yazar: ŞEYMA MENEVŞE ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ERDEN TAYHAN, DOÇ. DR. HÜSEYİN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İyonik sıvılar, genel bir tanımla 100 °C'nin altındaki sıcaklıklarda sıvı olan tuzlardır. Kimyasal ve biyolojik sektörlerde kullanılmak üzere tasarımcı moleküller olarak düşünüldüğünden, iyonik sıvılara olan araştırmalar her geçen gün artmaktadır. Bu avantajlı özelliklerinden dolayı iyonik sıvılar farmakolojik olarak da yoğun bir şekilde araştırılmaya başlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında kullanılan iyonik sıvıların akciğer kanseri ve kolon kanseri hücre hatları üzerinde antiproliferatif etkileri araştırılmış ve bunun sonucunda da migrasyon analizi ile antimetastatik açıdan değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, etkili bileşiklerin kanser hücrelerinin migrasyonunda etkili olan bazı genlerin ekspresyon seviyeleri analiz edilmiştir. Elde edilen verilere göre dietilentriamin salisilatın metastaz üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Bunun yanı sıra, dietilentriamin merkaptoasetatın, anjiogenezi indükleyebilme potansiyelinin olduğu belirlenmiştir. Çalışılan bileşiklerin, metastazı baskılama ve anjiyogenezi destekler nitelikte olması yara iyileşmede de etkili olabileceğini akla getirmiş ve insan deri fibroblast hücresi üzerinde in vitro çizik testi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, istatistiki açıdan anlamlı sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Ionic liquids, with a general definition, are salts that are liquid at temperatures below 100°C. Research into ionic liquids is increasing day by day as they are considered designer molecules for use in the chemical and biological sectors. Due to these advantageous properties, ionic liquids have also been intensively studied pharmacologically. The antiproliferative effects of ionic liquids used in this thesis on lung cancer and colon cancer cell lines were investigated, and as a result, an antimetastatic evaluation was carried out by migration analysis. In addition, the expression levels of some genes that are effective in the migration of cancer cells of the effective compounds were analyzed. According to the obtained data, it was concluded that diethylenetriamine salicylate is effective on metastasis. In addition, it was determined that diethylenetriamine mercaptoacetate has the potential to induce angiogenesis. The fact that the studied compounds suppress metastasis and support angiogenesis suggests that they may also be effective in wound healing, and an in vitro scratch test was performed on human skin fibroblast cells. As a result of the analysis, statistically significant results could not be obtained.