Arseniğe maruz kalan işçilerde homositrulin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of homocitruline levels in workers exposed to arsenic
  1. Tez No: 720655
  2. Yazar: NURETTİN PAÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Arsenik, madencilik, metal sanayisi ve tarım gibi birçok alanda kullanılan toksik etkisi olan ağır bir metaldir. Bu sektörlerde çalışanlar solunum( inhalasyon), deriden absorbsiyon ve kontaminasyon yoluyla arsenik maruziyetine maruz kalabilirler. Arsenik ateroskleroz, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve diyabetik nefropatide dâhil birçok kronik hastalıklara yol açabilmektedir. Metal sektöründe çalışanlar üzerinde Arsenik maruziyetini konu alan çalışmamız, arseniğin en karakteristik karbamilasyon ürünü olan L-Homositrulin (µmol/mol lizin) düzeyini ölçmek suretiyle, arsenik maruziyetini değerlendirdik. Araştırma sonuçlarımızda, sağlıklı kontrol grubunda serum L-Homositrulin değerleri ortalaması (193.57±9.113) (µmol/mol lizin) iken arsenik maruziyeti olan grubun Homositrulin değerleri ortalaması (259.23±20.784) (µmol/mol lizin) olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar kıyaslandığında, sağlıklı grubun serum L-Homositrulin (µmol/mol lizin) değerleri anlamlı olarak düşük bulundu (p=0.005). Arseniğe maruz kalan işçilerde, L-Homositrulin (µmol/mol lizin) düzeyini yüksek bulduk. Yüksek L-Homositrulin düzeyi kardiyovasküler dâhil birçok hastalığın habercisi olabilir. Ayrıca, Arsenik, sigara, inflamasyon gibi karbamilasyon yolağında izosiyanik asitin artmasına yol açabilir. Bu çalışma araştırmacılara prognostik ve antioksidan bazlı terapötik uygulamalar açısından daha ileri çalışmalar yapma konusunda ilham verebilir. Arsenik maruziyeti olan bireylerde özellikle homositrüllin ve yolaktaki metabolitler tarama testlerinde biyomarker olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Arsenic is a heavy metal with a toxic effect used in many areas such as mining and metal industry. Workers in these areas face significant arsenic exposure through inhalation, absorption through the skin, and primarily through contamination. Arsenic ROS leads to the pathogenesis of many chronic diseases including atherosclerosis, hypertension, heart failure and diabetic nephropathy through mechanisms such as carbamylation. We evaluated the role of arsenic in carbamylation by measuring the level of L-Homocitrulline (µmol/mol lysine), the most characteristic carbamylation product, in metalworkers with arsenic exposure. In our results, when the mean serum L-Homocitrulline (µmol/mol lysine) values (193.57±9.113) in the healthy control group were compared with the mean of the group with arsenic exposure (259.23±20.784), the serum L-Homocitrulline (µmol/mol lysine) values of the healthy group were significant. was found to be low (p=0.005). Findings of this study, we found high levels of L-Homocitrulline (µmol/mol lysine), the most characteristic carbamylation product, in workers exposed to arsenic. High L-Homocitrulline level can be a sign of many diseases, including cardiovascular. In addition, arsenic, smoking, inflammation can lead to an increase in isocyanic acid in the carbamylation pathway. This study may inspire researchers to conduct further studies in terms of prognostic and antioxidant-based therapeutic applications. Evaluating the oxidative stress and carbamylation pathway induced by arsenic exposure in other tissues, especially cardiac, because of comprehensive studies, can be used as a screening test, especially homocitrulline and metalloids in the pathway in individuals with arsenic exposure.