COVİD-19 salgın döneminde 112 acil sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ile beslenme davranışının incelenmesi
COVID-19 examination of physical activity level and nutritional behavior of 112 emergency health workers during the epidemic period
- Tez No: 720939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİREL, PROF. DR. YÜCEL OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, İlk ve Acil Yardım, Health Education, Sports, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Covid -19 salgın döneminde 112 Acil sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite düzeyi ve beslenme davranışının incelenmesidir. Araştırma grubunu, Afyonkarahisar ilinde çalışmaya katılan 264 (175'i kadın 88'i erkek) 112 Acil sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu, 'Hollanda Yeme Davranışı' ölçeği ve 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi' kısa formu kullanılmıştır. Araştırmaya ilişkin etik kurul raporu Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Etik Kurul biriminden alınmıştır. İki gruptan oluşan cinsiyet değişkeni gibi faktör puanlarının değişiklik göstermediğini belirlemek için T-testi'nden faydalanılmıştır. Kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde ki-kare (x2) testi kullanılmış, İkiden fazla gruptan oluşan değişkenlerdeki farklılığın tespiti için ANOVA testi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucunda belirlenen farklılığın hangi gruptan/gruplardan kaynaklandığını belirlemek amacıyla posthoc testi olarak LSD testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak p0,05). 112 Acil sağlık çalışanlarının yeme davranışı alt boyutlarına göre eğitim durumları, gelir düzeyleri, çalışma yılı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Hollanda Yeme Davranışı ölçeğinin duygusal yeme ve kısıtlayıcı yeme alt boyutlarına göre cinsiyetler arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edimiştir (p0,05). Fiziksel Aktivite ve Kısıtlayıcı yeme davranışı arasında yüksek düzey fiziksel aktivite yapan katılımcıların kısıtlayıcı yeme davranışı puanları, düşük düzey fiziksel Aktivite yapanlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Covid 19 salgın döneminde 112 Acil sağlık çalışanlarının fiziksel aktivite yapma düzeyleri yeterli seviyede bulunamamış, yoğun çalışan sağlık çalışanlarının beslenme davranışları da olumsuz olarak etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this purpose is that you are satisfied while you are in 112 Emergency health during the Covid-19 period. Research groups, students 264 (175 women, 88 men) in Afyonkarahisar, 112 Emergency health conditions. In the research within the scope of the research, the 'Dutch Eating Behavior' personal information and the 'International Activity Activity Questionnaire' formula were used. In the congress report on the research, formed from the committee taken from Kütahya Dumlupınar University. In the evaluation of the categorical selection, 2) in the test, in the drawing in the drawing of the types consisting of more than two people, the SD test is used. p0.05). 112 There was no statistically significant difference between the eating behavior sub-dimensions of emergency health workers, their educational status, income levels, and working years (p>0.05). Emotional eating and restrictive eating subscales of the Dutch Eating Behavior Scale were not found. It was determined that there was a significant difference between the genders according to their dimensions (p0.05). High level physical activity between Physical Activity and Restrictive Eating Behavior It was determined that the restrictive eating behavior scores of the participants who did it were higher than those who did low-level physical activity (p0.05). It was concluded that the physical activity levels of the health workers were not found at a sufficient level, and the nutritional behaviors of the health workers who work intensively were also negatively affected. grow.