Heksilsiyanobifenil, oktilsiyanobifenil ve E7 nematik sıvı kristallerin elektriksel özelliklerinin incelenmesi
Dielectric properties of hexylcyanobiphenyl, octylcyanobiphenyl and E7 nematic liquid crystals
- Tez No: 721048
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÖZĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sıvı kristaller, televizyon, bilgisayar ve birçok elektronik cihazlarda, gösterge sistemleri, sensörler, mamoğrafi ve lenslerde uygulanan konudur. Bu tez çalışmasında, heksilsiyanobifenil (6CB), oktilsiyanobifenil (8CB) ve E7 nematik sıvı kristal karışımı, indiyum kalay oksit malzeme ile kaplanmış sandviç yapıdaki cam hücreler satın alındı. Sıvı kristaller kapilarite yöntemi ile cam hücrelere dolduruldu. Hazırlanan numunelerin dielektrik sabiti, kapasitans, iletkenlik, empedans ve elektrik modülü gibi elektriksel özellikleri empedans analizör kullanılarak ölçüldü. Empedans ölçümleri 1-20 V DC gerilim ve 1 Hz-20 MHz frekans aralığında oda sıcaklığında yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre, dielektrik gerçel kısmı artan frekansla birlikte birdenbire azalmaya başlamış ve sanal kısmı ise dalgalı bir şekilde davranış göstermektedir. 6CB ve 8CB'nin kapasitans mutlak değerinin frekansa bağlı değişimi, düşük frekans bölgesinde yüksek değerlere sahiptir. Fakat yüksek frekans bölgesinde ise belli frekanslarda bir miktar sabit davranış göstererek daha sonra azalmaktadır. Sıvı kristallerin mutlak kapasitansı voltaja bağlı değişiminde, 8CB sıvı kristali sabite yakın davranış sergiler. E7 sıvı kristal karışımı, yaklaşık 6 voltta artmaya başlamış ve artan voltaj değerlerinde bu artışlar devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Liquid crystals are the subject applied in television, computer and many electronic devices, display systems, sensors, mammography and lenses. In this thesis study, hexylcyanobiphenyl (6CB), octylcyanobiphenyl (8CB) and E7 nematic liquid crystal mixture, glass cells in sandwich-structure covered with indium tin oxide material were purchased. Liquid crystals were filled into glass cells by the capillarity method. The electrical properties of the prepared samples such as dielectric constant, capacitance, conductivity, impedance and electrical module were measured by using an impedance analyzer. Impedance measurements were made at 1-20 V DC voltage and 1 Hz-20 MHz frequency range at room temperature. According to the results obtained, The real part of the dielectric began to decrease suddenly with increasing frequency and ıf the imaginary part shows behavior in a wavy manner. Variation of the absolute value of capacitance of 6CB and 8CB with frequency, ıt has high values in the low frequency region. However, in the high frequency region, it exhibits a somewhat stable behavior at certain frequencies and then decreases. When the absolute capacitance of the liquid crystals variation depending on the voltage, 8CB liquid crystal exhibits near-constant behavior. The E7 liquid crystal mixture starts to increase at about 6 volts and these increases continue at increasing voltage values.