Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliğinin Atatürkçü çağdaşlaşma açısından değerlendirilmesi
Evaluating the full membership of Turkey to the European Community in view of Kemalist reforms
  1. Tez No: 72106
  2. Yazar: MESUT KIZILCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tez,“Türkiye' nin Avrupa Birliği' ne Tam Üyeliğinin Atatürkçü Çağdaşlaşma Açısından Değerlendirilmesi”konusunda hazırlanmıştır. Atatürkçü çağdaşlaşmayı anlayabilmek için, Osmanlı Devleti'nin tarihini ve gelişen olayları iyi bilmek gerekmektedir. Bu nedenle, önce, Osmanlı Devleti'nin duraklama döneminden başlayarak yapılmaya çalışılan Islahat hareketleri ve başarısızlık nedenleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra Tanzimat, I.Meşrutiyet, ü. Meşrutiyet dönemlerinde ortaya çıkan Batılılaşma girişimleri ve devleti geri kalmışlıktan kurtaracak fikirler incelenmiştir. Ancak bütün bu çabalara karşın Osmanlı Devleti' nin yıkılmaktan kurtarılamadığı belirtilmiştir. ikinci bölümde, Atatürk'ün kurduğu yeni Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti' nde çağdaşlaşma, Batılılaşma hedefini gerçekleştirmek için yapılan inkılâplar ve kalıcılığı sağlamak için ortaya konan ilkeler incelenmiştir. Atatürk' ün Batı uygarlığını seçme nedenleri ve Atatürk sonrası çağdaşlaşma süreci de bu bölümde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Avrupa Topluluğu incelenmiştir. Avrupa Topluluğu düşüncesinin kökenlerinden başlayarak, Topluluğun kurulması, genişlemesi ve 2000' li yıllara doğru faaliyetleri belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'nin 1959' da Topluluğa“ortak üye”olmak için başvurmasından 1998 Mayıs ayına kadar olan Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerindeki gelişmeler ele alınmıştır. Sonuçta, Türkiye' nin Avrupa Birliği' ne girmesinin Atatürkçü çağdaşlaşma açısından gerekli bîr hedef olduğu belirtilmiştir. Tezin sonuna ise, Türkiye' nin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için izlediği yol, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki kronolojik gelişim ve Avrupa Birliği haritası olmak üzere üç tane ek konulmuştur. Tez hazırlanırken konuyla ilgili yazılmış kitap, dergi, makale ve gazete haberlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
93 ABSTRACT This thesis was prepared in order to evaluate the full membership of Turkey to the European Community (EC) in view of Kemalist reforms. It is necessary to have a full knowledge of the history of Ottoman State and the historical events taking place for a better understanding of Kemalist reforms. This is the reason for the fact that the thesis initially focuses on the reformatory attempts which date back to the period marking the beginning of the Ottoman Empire' s decline, and the reasons behind their failures. Next, the westernization initiatives which appear n the Tanzimat, I. Meşrutiyet, E. Meşrutiyet era and the ideas which were aimed at recovering the state were studied. It was stated in this part, however, that all these attempts were not sufficient to save the state. In the following section, the process of modernisation and the revolutions which were carried out to westernize the young Turkish Republic founded by Atatürk, were investigated along with the principles necessary to secure their permanency. The justifications for the reasons why Atatürk chose the western civilization and the modernisation period after Atatürk were also evalmeted in this section. In the third section, the Europan Community is the subject. Starting form the roots of the idea of a united Europa, foundation of the European Community, its expansion and activities towards the 21st century were laid down in this section. The fourth section deals with the application of Turkey to the Europan Community in 1959 to become a member and the developments in the relations between EC and Turkey up to May 1998. In the conclusion section, the necessity that Turkey be part of the European Community to fulfill the Kemalist goals was stressed. At the end of the thesis, three appendixes are attached. These are; the path which Turkey follows to become a contemporary nation, the chronological development of EC-Turkey relations and a map of the European Community. Variaus books, journals, articles and newspaper clippings were utilized in preparing the thesis.