Türkiye'de polivinilklorür tüketimi: Ekonometrik bir yaklaşım
  1. Tez No: 72122
  2. Yazar: M. AYDIN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'de özellikle son yıllarda artan PVC tüketiminin dolar döviz kuruyla nasıl bir eğilim gösterdiğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmanın ilk bölümünde PVC tanıtılmış ve ülke ekonomisindeki yeri belirtilmiştir, ikinci bölümde, zaman serileri analizine bir giriş yapılmış, birim kök ( Unit Root ) yöntemi ve Eş-bütünleme ( Cointegration ) analizi ele alınmış ve bu yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde İse geçmiş yıllardaki PVC tüketim değerleri ile dolar döviz kuru arasındaki bağıntı bu yöntemler ile analiz edilmiş ve gelecekte birlikte hareket edip edemiyecekleri araştırılmıştır. Uygulama sonunda bu iki serinin birlikte hareket ettikleri ortaya çıkmıştır. Analiz sonuçlarının elde edilmesinde TSP 7.0 bilgisayar programı kullanılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY * The purpose of this work is to investigate of association between PVC consumption that is getting increase especially in Turkey and dolar's rate of exchange. The first part of this work is given information about PVC and determined its position in Turkey economy. In section two, the concept of stationary, Unit Root test and Cointegration analysis are defined. In section three, is applied an example of Unit Root test and Cointegration analysis that is about the association between PVC consumption and dolar's rate of exchange. The result of example is that our two series are cointegrated. And the last part of this work the subject is concluded. All the analysis are applied by using the TSP 7.0 ( Time Series Processor ) computer program. VII