14–18 yaş arasındaki ergenlerin bağlanma stilleri ile anksiyete düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between attachment methods and anxiety levels of adolescents between the ages of 14 and 18
  1. Tez No: 721269
  2. Yazar: MUSTAFA CAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAVVA NÜKET İŞİTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada 14-18 yaş arasındaki ergenlerin bağlanma stilleri ile durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca durumluk kaygı ve sürekli kaygı düzeylerinin katılımcıların çeşitli demografik özelliklerine göre farklılık gösterip gösterilmediği incelenmiştir. Araştırma örneklemini Türkiye'de genelinde yaşayan ve 14-18 yaş aralığında olan toplamda 310 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi - Ergen Formu (İÖA- ER), Durumluk Kaygı Ölçeği (STAI FORM TX – I) ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI FORM TX – 2) verilmiştir. Verilerin analizinde; bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada; sürekli kaygı düzeyinin erkeklerde, kadınlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Durumluk kaygı düzeyinin ise cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Sürekli kaygı ve durumluk kaygı düzeylerinin ebeveyn birlikteliği durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Sürekli kaygı ve durumluk kaygı düzeylerinin bakım veren kişiden ayrı kalma (2 ay) durumuna göre anlamlı şekilde farklılaşmadığı saptanmıştır. Psikiyatrik destek alanların sürekli kaygı ve durumluk kaygı düzeylerinin, psikiyatrik destek almayanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma stillerinin pozitif yönde durumluk kaygıyı yordadığı saptanmıştır. Korkulu bağlanma ve saplantılı bağlanma stillerinin sürekli kaygı düzeyini pozitif yönde; güvenli bağlanma stilinin ise sürekli kaygı düzeyini negatif yönde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the attachment styles of adolescents between the ages of 14-18 and their state and trait anxiety levels. In addition, it was examined whether the levels of state anxiety and trait anxiety differ according to various demographic characteristics of the participants. The research sample consists of a total of 310 participants who live in Turkey and are between the ages of 14-18. Demographic Information Form, Relationship Scales Questionnaire - Adolescent Form (PSA-ER), State Anxiety Scale (STAI FORM TX – I) and Trait Anxiety Scale (STAI FORM TX – 2) were given to the participants as data collection tools. In the analysis of data; independent t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and regression analysis were used. In the research; Trait anxiety level was found to be higher in men than in women. It was determined that the level of state anxiety did not differ significantly according to gender. It was determined that trait anxiety and state anxiety levels did not differ significantly according to parental union status. It was determined that trait anxiety and state anxiety levels did not differ significantly according to separation from the caregiver (2 months). Trait anxiety and state anxiety levels of those who received psychiatric support were found to be higher than those who did not receive psychiatric support. Fearful attachment and preoccupied attachment styles were found to positively predict state anxiety. The trait anxiety level of fearful attachment and preoccupied attachment styles positively; secure attachment style predicted trait anxiety level negatively.