Lokalize prostat kanserinde epigenetik biyobelirteç meta analizi
Epigenetics biomarker meta analysis in localized prostate cancer
  1. Tez No: 721543
  2. Yazar: MELİS TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KISAAYAK ÇOLLAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ERKAN KARABEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Genetik, Biostatistics, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyolojik Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Prostat kanseri, prostatın anormal büyümesi sonucu histoloji ve anatomide ciddi değişimlerle tanımlanır ve erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Prostat kanserinin teşhisinde kullanılan taramalar erken evrelerde yeterli duyarlılığa sahip değillerdir. Hastalıkta geç tanı ve teşhis, kanserin ileri seviyelere ulaşmasına ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olmaktadır. Prostat kanserinin erken evrelerinde mevcut taramalara karşılık daha etkin biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, lokalize prostat kanseri içeren yayınlanmış mikrodizin çalışmalarındaki veriler kullanılmış ve tümöre komşu normal dokular ile kıyaslanarak ifade değişimleri analiz edilmiştir. Prostat kanseri doku örneklerinde değişen miRNA ve metilasyon ifadelerinin kanserde değişen gen ifadeleri ile ilişkisi gözlemlenmiştir. İstatistiksel olarak prostat kanserinde ifadesi anlamlı (q
Özet (Çeviri)
Changes in anatomy and histology of prostate as a result of uncontrolled enlargement of the prostate cause prostate cancer. Prostate cancer is the most common type of cancer in men and ranks second in cancer-related deaths. Current screenings used in the diagnosis of prostate cancer do not have sufficient sensitivity in the early stages. Late diagnosis and diagnosis in the disease cause the cancer to reach advanced levels and prolong the recovery process. In the early stages of prostate cancer, more effective biomarkers are needed compared to current screenings. In this thesis study, using the published microarray data from the database, different expression of mRNA, miRNA and methylation states between localized prostate tissue and prostate tissues adjacent to the tumor (benign prostatic hyperplasia or normal) were determined as a result of meta-analysis. The association of altered miRNA and methylation expressions with altered gene expressions was observed in prostate cancer samples. Statistically significant (q