Metro İstanbul A.Ş'de çalışan tren sürücülerinde tıkınırcasına yeme bozukluğu ve duygusal yeme durumunun saptanması
Binge eating disorder and emotional eating prevalance in train drivers working at metro istanbul
- Tez No: 721615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Metro İstanbul A.Ş' de çalışan tren sürücülerinde tıkınırcasına yeme bozukluğu ve duygusal yeme durumunun saptanması amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Çalışma, Şubat 2021- Nisan 2021 tarihleri arasında yaş ortalamaları 36,31± 6,15 yıl olan %78,3'ü erkek, %54'ü kadın toplam 249 gönüllü tren sürücüleri üzerinde yapılmıştır. Çalışma verileri yüz yüze görüşme tekniğiyle katılımcıların sosyodemografik ve sağlık bilgilerini ve Yeme bozuklukları ölçeği (REZZY), Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği ve Duygusal Yeme Ölçeği içeren anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
BINGE EATING DISORDER AND EMOTIONAL EATING PREVALANCE IN TRAIN DRIVERS WORKING AT METRO ISTANBUL This study was planned and conducted between February 2021 and April 2021 in order to determine the binge eating disorder and emotional eating situation in train drivers working in Metro Istanbul A.Ş. In this study, participants were 249 volunteer train drivers: 78.3% male and 54% female and mean age was 36.31±6.15 years. Data were applied by using the face-to-face interview technique, and a questionnaire form including the sociodemographic and health information of the participants and Turkish version of SCOFF Questionnaire (REZZY), Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q-TR) and Emotional Eating Scale (EES).