İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütüphanesi EY1487 nolu şiir mecmuası (VR.63ᵇ-123ᵇ) (inceleme-metin)
Istanbul Archaeological Museum Library poetry collection EY1487 (VR.63ᵇ-123ᵇ) (Review-text)
  1. Tez No: 721838
  2. Yazar: HATİCE ŞEYMA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN ALVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Mürettep divanı olmayan şairlerin şiirlerini veya divanlarda bulunmayan şiirleri tespitte rolü yadsınamaz olan mecmualar dönemin edebiyat zevkini toplu olarak yansıtmaları bakımından da edebiyatımızda önemli bir yere sahiptir. Kimi zaman varlığından haberdar olmadığımız şairlerin isimlerine ve şiirlerine erişimde de mecmualar önemli bir rol oynar. Tertip edenin zevkine göre oluşturulan mecmualar kimi zaman belli bir şiir akımının kimi zaman da birbirine benzer nazire özelliği gösteren şiirlerin toplandığı önemli bir Klasik Türk Edebiyatı araştırma kaynağıdır. Çalışmada İstanbul Arkeoloji Müzesi Kütphanesi EY1487 numarada kayıtlı şiir mecmuasının 63b-123b varakları arasındaki 281 şiir transkripsiyon yoluyla günümüz Türkçesine aktarılmış ve mevcut şiirler yayımlanmış divan,yüksek lisans ve doktora tezleri ile karşılaştırılarak farklar dipnotlarda belirtilmiştir. Mecmuadaki şiirler çoğunlukla 17. yüzyıl şairlerine ait şiirler olmakla beraber 16 ve 18. yüzyıldan bazı şiirleri de ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
The poem magazines, whose role is undeniable in determining the poems of poets who do not have a council or the poems that are not in the divan, have an important place in our literature in terms of reflecting the literary taste of the period collectively. Sometimes poetry magazines play an important role in accessing the names and poems of poets whose existence we are not aware of. Magazines, which were created according to the taste of the organizer, are an important source of Classical Turkish Literature research, where sometimes a certain poetic movement and sometimes poems showing similar nazire characteristics are collected. In the study, 281 poems between pages 63b-123b of the poetry magazines registered at the Istanbul Archeology Museum Library numbered EY1487 were translated into today's Turkish via transcription and the existing poems were compared with the published divan, master's and doctoral theses and the differences were noted in the footnotes. Although the poems are mostly poems belonging to 17th century poets, they also contain some poems from the 16th and 18th centuries.