Yemdeki fruktooligosakkaritin (FOS) kiraz karidesin (Neocaridina davidi) büyüme ve yaşama oranı üzerine etkileri
- Tez No: 721943
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada yemdeki fruktooligosakkaritin kiraz karidesinin büyüme ve yaşama oranı üzerine etkileri, ilk kez test edilmiş ve değerlendirilmiştir. Deneme yemlerine kontrol grubu (FOS0) hariç altı farklı FOS (‰1, 2, 4, 6, 8 ve 10) ilavesi yapılmıştır. Üç tekerrürlü deneme düzeninde tanklara (7 L, pH: 6,8-7,4, su sıcaklığı: 23±2°C, toplam amonyak miktarı: 0,45±0,17 mg/L, toplam nitrat: 3,1±1,23 mg/L, çözünmüş oksijen: 6,4±0,8 mg/L) 30'ar adet yavru kiraz karidesi stoklanmıştır (Başlangıç canlı ağırlık: 29,12 mg). Deneme sonunda (60 gün) canlı ağırlık kazancı, yem değerlendirme katsayısı ve yavru sayıları bakımından gruplar arasında farklılık izlenmemiştir (p>0,05). Ancak FOS4 (‰4) katkılı yem ile beslenen karideslerin diğer gruplar ile karşılaştırıldığında toplam boy, spesifik büyüme oranı ve yaşama oranı açısından pozitif gelişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of dietary fructooligosaccharide (FOS) on the growth and survival rate of cherry shrimp were tested and evaluated for the first time. Six different FOS (‰1, 2, 4, 6, 8, and 10) additions were made to the experimental feeds, excluding the control group (FOS0). 30 cherry shrimp were stocked in the tanks (7 L, pH: 6.8-7.4, water temperature: 23±2°C, the total amount of ammonia: 0.45±0.17 mg/L, total nitrate: 3.1±1.23 mg/L, dissolved oxygen: 6.4±0.8 mg/L) in a three-replication experiment (Initial live weight: 29.12 mg). At the end of the trial (60 days), no difference was observed between the groups regarding the body weight gain, feed conversion ratio, and the offspring numbers (juvenile) during the trial period (p>0.05). However, it was determined that the shrimps fed with FOS4 (‰4) supplemented diet showed positive development in terms of total length, specific growth rate, and survival rate when compared to other groups.