Deri sanayiindeki işletmelerin verimliliğinin artırılması ve reorganizasyonu
The Reorganization and increasing of the efficiency of the administrations in leather industry
  1. Tez No: 72202
  2. Yazar: FUZULİ SUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TAŞDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Dünya, ekonomide globalizpsyon olayı ile karşı karşıyadır. Bu da firmaları düşünmeye ve yeni yöntemlere yöneltmeye sevkediyor. Kimi şirketler tek bir alanda kendini konsantre etmeye, kimisi ise firma satın alma suretiyle büyümeye kimi de başka şirketlerle birleşmeye çalışıyor. Günümüzde işletmeler sürekli değişen bir çevrede yaşamaktadır. Deri Sanayi işletmeleri de çevrelerindeki sosyal, kültürel, teknolojik, siyasal ve hukuki değişmeler tarafından sürekli etkilenmektedir. Deri sanayinin de diğer sanayi dallarında olduğu gibi hayatta kalabilmesi, rakipleriyle rekabet edebilmesi için çevredeki değişikliklere ayak uydurması gerekecektir. Çalışmada küçük ve orta ölçekli işletmeler ele alınarak bunlarla ilgili araştırmalara birinci bölümde yer verilmiştir. Burada deri sanayi işletmelerinin ülke genelinde KOBİ niteliğinde olduğu tespit edilerek küçük ve orta ölçekli işletmeler genel olarak tanımlanmıştır Bu tür işletmelerin güçlü ve zayıf yönleri ile avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde organizasyon konusu işlenmiştir. Fakat; Türkiye genelinde deri sektöründe iyi bir organizasyon yapısına rastlanamamıştır. Oysa verimliliğin artırılmasında asıl temel organizasyondur, işletmelerde verimliliğin artırılması için iyi bir yönetime ihtiyaç vardır. Verimlilik konusu araştırmanın üçüncü bölümünde ele alınmıştır. Verimlilik üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmış, verimliliğin işletmeler üzerindeki önemi açıklanmış ve verimliliğe etki eden faktörler anlatılmıştır. Deri sanayi için önemli olan organizasyon ve verimlilik ilişkisi üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise Türkiye genelindeki Deri Sanayi işletmelerinden Bor ; Deri Sanayi Bölgesi işletmeleri örnek alınarak çeşitli anket çalışmaları yapılmış ve sonuçları değerlendirilmiştir. Türk Deri Sanayi her geçen gün çevresini genişleterek dünya pazarında rekabet elde edebilecek konuma getirilecektir. Geleneksel yöntemlerle faaliyet gösteren deri sanayi kendilerini yenileyerek daha modern şartlarda verimli bir çalışma ortamı oluşturmak zorunluluğu son bölümde ele alınarak sonuca varılmış ve buna bağlı olarak deri sanayi işletmelerinde verimliliğin artırılması için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY World is faced with the globalization in economy This reason Starts the firms to investigate new methods.Some companies consantrate themselves in a specific area and some others prefer enlarging by buying companies and the rest choose the way of uniting with other companies. Today companies are living in a continiously changing financial environment.As other companies.leather industry is affected by social, culturel,technological,political and legal changings.Surviving of leather industry depends on adjusting itself to environment for competiting with its rivals. In the study.little and large scaled companies are discussed and investigations are given in the first section. In this section leather industry companies are emphasized as a KOBİ and this KOBi's are defined as general.Also the adventages and disadventages of all companies are studied. In the second section, the topic of organization is studied. Unfortunately in the leather Türk leather industry no well-organized structure is seen.Howewer the rising of efficiency.the most important part is organization.To increase efficiency,a good administration is firstly required. The subject of efficiency is studied in the third section. Some investigations are done, the importance of efficiency on companies and the factors,that influence the efficiency are marked. M o re ver the relationship between efficiency and organization is shown. In the fourth part,some inquiries and their results are discussed by taking Bor leather companies,as a part of the whole companies in Türkiye,as an example. Hopefully.Türk leather industry will have the power of competition with its rivals -all around the world- by enlarging its perspective.The obligation of renewing of leather companies.working with traditional methodologies.itselves is discussed and resulted in the last section. In addition, some suggestions to rise the efficiency are studied