Deneysel kolit modelinde karaciğer ve pankreasta görülen morfometrik değişiklikler ve vagal stimulasyonun kronik dönemde bu değişiklikler üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Morphometric changes in liver and pancreas in experi̇mental colitis model and examination of the effects of vagal stimulation on these changes in chronic period
  1. Tez No: 722038
  2. Yazar: ÖZGENUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABET GÖZİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kolit, kalın bağırsağın idiopatik kronik bir hastalığıdır. Çalışmalarda kolit hastalığının karaciğer ve pankreası da etkilediği gösterilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda, trinitrobenzensülfonik asit (TNBS) ile kolit oluşturulan sıçanlarda karaciğer ve pankreasta oluşan hasarın iyileşmesine transkutanoz aurikular vagal sinir stimulasyonunun (TAVSS) etkisi incelenmiştir. Çalışmamız 4 grup halinde 36 sıçanla yapılmıştır. Grup 1'deki hayvanlara intrakolik olarak tuz enjekte edilmiş ve TAVSS yapılmamıştır. Grup 2'ye intrakolik olarak tuz enjekte edilmiş ve TAVSS yapılmıştır. Grup 3'e intrakolik olarak TNBS enjekte edilmiş ve TAVSS yapılmamıştır. Grup 4' ise hem TNBS enjekte edilmiş hem de TAVSS yapılmıştır. Sıçanların karaciğer ve pankreasları anestezi altında çıkarılarak histomorfometrik ve histopatolojik incelemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Colitis is an idiopathic chronic disease of the large intestine. Studies have shown that colitis also affects the liver and pancreas. Therefore, in our study, the effect of transcutaneous auricular vagal nerve stimulation (TAVNS) on the healing of liver and pancreatic damage in rats with colitis with trinitrobenzenesulfonic acid (TNBS) was investigated. Our study was carried out with 36 rats in 4 groups. The animals in group 1 were intracolically injected with saline and TAVNS was not applied. Group 2 was injected with intracolic saline and TAVNS was applied. Group 3 was injected with TNBS intracolicly and TAVNS was not applied. In group 4, both TNBS was injected and TAVNS was applied. The liver and pancreas of the rats were removed under anesthesia and their histomorphometric and histopathological examinations were applied.