Çağdaş Türk resmindeki geleneksel simgelerin yapı, anlam, biçim bakımından Türk resmine katkıları
The Contribution of symbols of contemporary Turkish drawings to Turkish illustration from the point of view of structure - meaning and from
- Tez No: 72204
 - Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY KIRIŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çağdaş Türk Resminin kimi örneklerinde zaman zaman kültürel kaynaklara atıfta bulunulan simgeler yer alır. Bu simgeler; kimi zaman geleneksel motiflerin birebir yansıması olduğu gibi, kimi zaman da bu motiflerin yeni bir yapıyı temellendirir nitelikte olması şeklinde ortaya çıkar. Sanat her dönemde kendinden önceki yapıtlardan da esinlenmiştir. Bu bağlamda kültürel köklerden etkilenen sanatçıların yapıtlarında doğa, insan yapısı, çevre kadar öteki sanat yapıtlarının da etkileri görülür. Bu etkiler kimi zaman romantik anlamda kendi köküne dönmek biçiminde, kimi zaman bir öykünme şeklinde, kimi zaman da ulusal olma kaygısı doğrultusunda ortaya çıkar. Bu çalışmada, Çağdaş Türk Resmindeki geleneksel simgelerin yapı, anlam ve biçim yönleriyle kullanılırken geleneksel yapının ne zaman taklit, ne zaman eklektik ve ne zaman yaratıcılığa destek verir şekilde ele alındığı, yine ne zaman romantik, ulusal olma ve öykünme biçiminde ortaya çıktığı irdelenmiştir. İncelemeye temel olarak dört sanatçı; Bedri Rahmi Eyüboğlu, Turgut Zaim, Adnan Turani ve Hüsamettin Koçan seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Contemporary Turkish painting, some artists have used traditional symbols which belongs cultural resources in their art works. These symbols, have been used in different manner and the meaning. Some of them are transfered directly from traditional usage to new outcomes, some of them, really become resource of new cerative process for the artist. Art in every time, owe too much to art works created in culture then in nature. It is easy to see these effects in some artist's work. İn this countex, the effects some times come out as a romantic appock, which means to go back to the rough, routh of the artistic nation, sometimes, as a coppy of the traditional symbols, sometimes, as a return to national endeavour. İn this study, it is tried to examine the symbols when they are used either as a coppy or, as an eclectic structure and When they support the crative process of the artist. On this basis, four Turkish contemporary artist were examined,as follows:Bedri Rahmi Eyüboğlu,Turgut Zaim, Adnan Turani and Hüsamettin Koçan.