Yâsîn Suresi bağlamında tebliğ stratejisi
Our communique strategy in the context of Sure Yâsîn
- Tez No: 722277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hz. Âdem'den günümüze kadar süregelen ve ilahi bir görev olan tebliğ, Allah(cc.)'ın yönlendirmelerine göre yapılması gereken bir vazifedir. Kur'an'ın birçok yerinde bu görev ile ilgili ayetler olmasıyla birlikte biz bu çalışmamızda Kur'an'ın kalbi olarak nitelendirilen Yâsîn suresi ile tebliğ arasındaki münasebet üzerinden çalışmamızı ortaya koymaya çalıştık. Asıl konumuzun tebliğ olmasından dolayı Yâsîn suresiyle birlikte, gerek Kur'an'da bulunan tebliğ ile alakalı diğer ayetler ve bu ayetlerin klasik tefsir kaynaklarındaki açıklamaları gerekse de tebliğ konusu hakkında yapılan modern çalışmalar bu çalışmamızı oluşturmakta bize kaynak olmuştur. Tebliğin anlamı, çağrıştırdığı diğer kavramlar, tebliğcinin tarifi, tebliğin tarihi, Yâsîn suresi içerisinde tebliğ ile alakalı ayetler ve bu ayetlerle bağlantılı olan konular, son olarak da günümüzde tebliğ faaliyetinde yaşanan sıkıntıları ele almaya çalıştığımız bu çalışmada, çözüm yolu olarak da peygamberlerin tebliğ mücadeleleri, insanlara karşı tavır ve hitap şekillerini ve Allah(cc.)'ın insanlarla ilişkilerimizde bize öğütlediği ayetleri temel alarak sorunları çözüme kavuşturmanın yollarını aradık. Bu sorunlar ve çözümler çerçevesinde çalışmamızı iki kısımda inceledik. Birinci bölümde tebliğ ve tebliğciyi anlama çalışırken ikinci bölümde ise Yâsîn suresi ve tebliğ ilişkisini, bu ilişkiden doğan konuları klasik tefsir kaynakları ve tebliğ ile ilgili yazılan; makale, tez ve kitaplardan istifade ederek yorumlama gayreti içerisinde olduk. Son olarak ise günümüz tebliğcilerinin neden başarısız olduklarına ve küreselleşen bu dünyada tebliğin önemine değinerek çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
Communiquet which is a divine duty that has continued from Adam to the present, is a duty that must be carried out according to Allah(cc.)'s directions. Although there are verses related to this task in many parts of the Qur'an, in this study, we tried to reveal our work through the relationship between the Surah Yâsîn, which is described as the heart of the Qur'an, and the communiqué. Due to the fact that our main subject is the communiqué, both the other verses in the Qur'an related to the communiqué and the explanations of these verses in the classical exegesis sources, as well as the modern studies on the subject of communiqué, have been a source for us in creating this study. In this study, in which we try to deal with the meaning of the communiqué, other concepts it evokes, the description of the preacher, the history of the preaching, the verses related to the preaching in the Surah Yâsîn and the issues related to these verses, and finally the problems experienced in the preaching activity today, the struggles of the prophets to convey the message to the people as a solution. We looked for ways to solve the problems based on the attitudes and ways of addressing people and the verses that Allah(cc.) advised us in our relations with people. Within the framework of these problems and solutions, we analyzed our work in two parts. In the first part, while trying to understand the communiqué and the preacher, in the second part, the Surah Yâsîn and the relation of the communiqué, the issues arising from this relation, the classical sources of exegesis and the writings about the communiqué; We made an effort to interpret by making use of articles, theses and books. Finally, we concluded our study by mentioning why today's preachers are unsuccessful and the importance of teaching in this globalizing world.