Deprem etkisindeki betonarme yapılarda meydana gelen hasarlara dolgu duvar etkisinin incelenmesi 30 Ekim 2020 İzmir depremi örneği
Investigation of filling wall effect on damages in reinforced concrete buildings affected by earthquakes; 30 Ekim 2020 İzmir earthquake case study
- Tez No: 722458
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR USTA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
30 Ekim 2020 tarihinde Ege Denizi Sisam Adası açıklarında gerçekleşen depremde İzmir ilinin Bayraklı ilçesinde betonarme binalarda göçmeler, Karşıyaka ve Bornova ilçelerindeki betonarme binalarda ise yapısal hasarlar oluştuğu gözlenmiştir. Deprem sonrası Bayraklı ilçesinde bulunan binaların hasar düzeyleri gözlemsel olarak değerlendirilmiştir. Deprem hasarı alan binalar arasında 12 adet bina tamamen veya kısmen göçmüştür. Geçmiş depremlerde yıkılan binalara dikkat edildiğinde, hasar alan binaların çok yüksek katlı olmayan, genellikle alt katlarında otopark, ticari işletme olan ve zemin katlarında dolgu duvar bulunmayan binalar olduğu görülmektedir. Bu durum 30 Ekim 2020 İzmir depreminde yıkılan binalarda da karşımıza çıkan bir durum olmuştur. Bu çalışmada, deprem etkisi altındaki betonarme binalarda dolgu duvar etkileri incelenmiştir. Bu amaçla çalışmada 2020 İzmir depreminde hasar alan bir bina ele alınmıştır. Çalışmada ele alınan bina SAP2000 V22 sonlu elemanlar programında dolgu duvarlı ve dolgu duvarsız olmak üzere iki farklı şekilde, binaya ait gerçek parametreler kullanılarak modellenmiştir. Dolgu duvarlar eşdeğer yay modeli kullanılarak taşıyıcı sisteme yansıtılmıştır. Modelin zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri 2020 İzmir depremi ivme kayıtları kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçlarından sistemin maksimum yer değiştirmeleri, kat kesme, kat moment, kolon taşıma kapasite, perde kesme kuvveti ve perde birim şekil değiştirme değerleri elde edilmiştir. Çalışma sonucunda analiz sonuçları karşılaştırılarak incelenmiş dolgu duvarların binanın periyot, zemin kat kesme kuvveti, kolon taşıma kapasitesi, zemin katlarda oluşan göreli kat ötelemesi ve perde kesme kuvvetleri gibi özelliklerini olumlu ölçüde etkilediği, taban kesme kuvvetini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
On October 30th of 2020, 14:51, İzmir city was hit by an earthquake of Mw = 6.6 magnitude. this earthquake caused significant damage Bayraklı, Karşıyaka and Bornova districts. Structural damage and life losses were observed to be concentrated in Bayraklı region of Izmir. 12 reinforced concrete buildings were collapsed in Bayraklı. Once we pay attention to the buildings that were destroyed in the past earthquakes, it is seen that the damaged buildings are not very high-rise buildings, generally the lower floors of which are car parks, commercial enterprises and there are no infill walls on the ground floors. This situation has also been encountered in the buildings destroyed in the 30 October 2020 İzmir earthquake. In this study, the effects of infill walls in reinforced concrete buildings under earthquake effect were investigated. For this purpose, a building damaged in the 2020 Izmir earthquake was examined. The building discussed in the study was modeled in the SAP2000 V22 finite element program in two different ways, with and without infill walls, using the real parameters of the building. As a result of the study, the results of the analysis were compared and it was observed that the infill walls positively affected the features of the building such as period, ground story shear force, column bearing capacity, inter-story drift ratio, and Base shear forces on the ground floors, and increased the base shear force.