Multimodal classifier for disaster response
Afet müdahale için çok modlu sınıflandırıcı
  1. Tez No: 722674
  2. Yazar: HATİCE MELTEM NERGİZ ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAED ABDEL WAHHAB RESHID AL-QARALEH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde sosyal medya verileri, doğal afet gibi zaman açısından kritik durumlarda doğru karar verme noktasında büyük bir fark oluşturan önemli bir çalışmadır. Sosyal medya içeriği mesaj, resim ve videolardan oluşur. Bazı durumlarda doğal afetin neden olduğu hasarı sadece metinden anlamak analiz açısından yeterli değildir, afetin etkisi görsel verilerle daha iyi anlaşılmaktadır. Sosyal medya platformlarından metin verisetleri araştırmacılar tarafında yaygın olarak kullanılmakta ve sınırlı sayıda çalışma görüntüler gibi farklı içeriklerin kullanımına odaklanmıştır. Bunun nedeni, afetlerle ilgili etiketli görüntü veri kümelerinin sayısının çok sınırlı olmasıdır. Bu nedenle bu tezde çok modlu bir Türkçe metin ve görüntü veri kümesi sunarak bu sınırlamayı ele almayı hedefliyoruz. Çalışmamızda, geç füzyon tekniği ile multimodal sınıflandırma çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, multimodal sınıflandırma elde etmek için; metni sınıflandırmak amacıyla; önceden eğitilmiş LSTM modeli kullanılırken, görsel içerik için önceden eğitilmiş bir CNN modeli kullanıyoruz. Genel olarak, çok modlu öğrenme mimarisinde her iki verinin birleştirilmesi ile %91,87 doğruluk sağlandı
Özet (Çeviri)
Nowadays, social media data can be used to make a huge difference in making correct decisions in time-critical situations, such as the event of natural disasters. Social media content consists of messages, images, and videos. In some cases, understanding the damage caused by natural disasters only from text is not enough in terms of analysis, the effect of disaster is better understood using visual data. Text datasets from social media platforms are widely used by researchers, and a limited number of studies have focused on the use of other content such as images. This is due to the fact that the number of tagged image datasets related to disasters is very limited. Therefore, in this thesis, we aim to address this limitation by presenting a multimodal Turkish text and images dataset. Multimodal classification studies were carried out with the late fusion technique. Also, to achieve multimodal classification; a pre-trained LSTM model is used for classifying the text while a pre-trained CNN model is used for the visual content. Overall, concatenating both inputs in a multimodal learning architecture achieved an accuracy of 91.87%.