Tarihi gelişimiyle Özbek Türkçesinde yapı ve görev bakımından isimler (2 cilt)
The Structure and function of nouns in Özbek Turkish with their historical develpment
- Tez No: 72309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1097
Özet
ÖZET“Özbek Türkçesi'nde, Tarihî Gelişimleriyle Birlikte Yapı ve Görev Bakımından İsimler”adlı yüksek lisans tezi, Eski Türkçe ve Çağatay Türkçesi'ne bağlı olarak Özbek Türkçesi'ndeki isimleri tarihî gelişimleriyle birlikte incelemek ve böylece Türk dilinin geniş kapsamlı bir gramerinin ve özellikle Türk dilinde isimlerin hazırlanmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Ön söz ve giriş bölümleri dışında dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Eski Türkçe döneminde isimler, ikinci bölümünde, Çağatay Türkçesi döneminde isimler, üçüncü bölümünde, Özbek Türkçesi döneminde isimler ele alınmış, dördüncü, son bölümünde ise her üç dönemin kısaca mukayesesi yapılmıştır. Hazırlanan tezin tamamı 1069 sayfadan ibarettir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The master degree thesis, whose name can be translated as“The Structure And Function Of Nouns In Özbek Turkish With Their Historical Development”, is prepared to examine the nouns in Özbek Turkish with their historical development, depending on Ancient Turkish and Çağatay Turkish, and to contribute in preparing a comprehensive Turkish grammar, especially the nouns in Turkish language. Excluding the foreword and introduction section, the thesis consists of four chapters. In the first chapter“nouns in Ancient Turkish period”, in the second chapter“nouns in Çağatay Turkish period”, in the third chapter“nouns in Özbek Turkish period”are examined, and in the fourth chapter a comparison of these three periods is briefly done. On the whole, the thesis is composed of 1069 pages.