Covid-19 pandemisinde 18-25 yaşları arasındaki gençlerde stres semptomları ve ailedeki koruyucu etmenler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between stress symptoms and family protective factors in aged between 18-25 young adults during the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 723508
  2. Yazar: NAZLI YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada COVID-19 sürecinde gençlerde stres semptomları ile aile koruyucu etkenleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının fizyolojik etkilerinin yanı sıra sosyal, ekonomik ve psikolojik etkileri olmuştur. Kesitsel tipteki bu araştırmanın %95 güven aralığında, hata payı 0.05 esas alınarak optimum örnek büyüklüğü 305 kişi olarak hesaplanmıştır ve bu çalışmada 306 kişiye ulaşılmıştır. Bu araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Etik Kurul'u tarafından verilmiştir. Online anket aracılığı ile katılımcılara COVID-19 Algısı Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Aile Koruyucu Etkenleri Ölçeği ve sosyodemografik bilgi formu uygulanmıştır. Veri girişi ve analizlerde SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin özelliğine uygun şekilde ikili analizlerde t testi, varyans analizi ve korelasyon testi ile ikili analizlerde ortalama puanın anlamlı farklılık gösterdiği değişkenlere çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 18-25 yaşları arasındaki gençlerin %68'ini kadınlar oluşturmuştur. Yaklaşık %60'ı asgari ücret ve altında gelire sahip olduklarını bildirmişlerdir. Kısa Semptom Envanteri sonuçlarına göre; gençlerin aldıkları puanlar en yüksek depresyon alt ölçeğinden elde edilirken, bunu hostilite, olumsuz benlik, anksiyete ve somatizasyon izlemiştir. Çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre; cinsiyet, uyuma yönelik değerlendirme ve telafi edici yaşantılar ile stres kaynaklarının azlığı anksiyete, depresyon, somatizasyon ve hostilite puanını bağımsız olarak yordarken, olumsuz benlik puanını cinsiyet bağımsız olarak etkilemiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between stress symptoms and family protective factors in young people during the COVID-19 process. The COVID-19 epidemic, which started in China and affected the whole world, had social, economic and psychological effects as well as physiological effects. The optimum sample size of this cross-sectional study was calculated as 305 people, with a 95% confidence interval and 306 people were reached. Ethics committee approval was given by Istanbul Bilgi University Ethics Committee for this research to be carried out. The COVID-19 Perception Scale, Brief Symptom Inventory, Family Protective Factors Scale and socio-demographic information form were applied to the participants via the online questionnaire. SPSS 22.00 program was used for data entry and analysis. In accordance with the characteristics of the dependent and independent variables, t-test, analysis of variance and correlation test in pairwise analyzes and multiple regression analysis were applied to the variables in which the mean score differed significantly in pairwise analyses. Women constituted 68% of the young people between the ages of 18-25 who participated in the study. Approximately 60% of them reported that they have minimum wage or less income. According to the results of the Brief Symptom Inventory; The highest scores of the youth were obtained from the depression subscale, followed by hostility, negative self, anxiety and somatization. According to the results of multiple regression analysis; While gender, adaptive assessment and compensatory experiences, and low-stress sources independently predicted anxiety, depression, somatization and hostility scores, negative self-esteem scores were affected independently by gender (p0.05).