İki parametreli elastik zemin üzerindeki fonksiyonel derecelendirilmiş silindirik kabukların burulma yükü etkisi altında stabilitesi
Stability of functionally graded cylindrical shells on two-parameter elastic foundation subjected to torsional load
  1. Tez No: 723885
  2. Yazar: REMZİ YENİALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AVEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tez çalışmasında, iki parametreli elastik zemin üzerindeki fonksiyonel olarak derecelendirilmiş (FDM) malzemelerden oluşan silindirik kabukların burulma yükü etkisi altında stabilite probleminin çözümü ele alınmaktadır. Önce, Donnell tipi kabuk teorisi kullanılarak FDM'lerden oluşan silindirik kabukların doğrusal temel bağıntıları oluşturulmaktadır. Bu bağıntılar ve iki parametreli elastik zeminin matematiksel ifadesi kullanılarak burulma yüküne maruz FDM'lerden oluşan silindirik kabukların temel kısmi türevli diferansiyel denklemleri türetilmektedir. Somut sınır koşulları için temel denklemlere Galerkin yöntemi uygulanarak, iki parametreli elastik zemin üzerindeki FDM'lerden oluşan silindirik kabukların kritik burulma yükü için kapalı çözüm elde edilmektedir. Ayrıca, iki parametreli elastik zemin üzerindeki FDM'lerden oluşan silindirik kabukların kritik momenti için de kapalı çözüm elde edilmektedir. Elde edilen formüller kullanılarak sayısal hesaplar yapılarak, iki parametreli elastik zeminin, FDM çeşitlerinin ve hacim kesir oranının kritik burulma yüküne ve kritik burulma momentine etkilerine ilişkin nitel ve nicel analizler gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the solution of the stability problem of cylindrical shells made of functionally graded (FGM) materials resting on two-parameter elastic foundation under the torsional load is discussed. First, by using Donnell type shell theory, linear basic relations of cylindrical shells composed of FGMs are formed. Using these relations and the mathematical expression of two parameter elastic foundation, basic differential equations of FGM cylindrical shells subjected to torsional load are derived. By applying the Galerkin method to the basic equations for concrete boundary conditions, a closed form solution is obtained for the critical torsion load of cylindrical shells made of FGMs on the two-parameter elastic foundation. In addition, a closed form solution is obtained for the critical moment of the cylindrical shells made of FGMs on the two-parameter elastic foundation. By making numerical calculations using these analytical formulas, qualitative and quantitative analyzes are carried out regarding the effects of two-parameter elastic foundaion, types of FGM and volume fraction ratio on the critical torsion load and critical torsion moment.