Rasyona lavanta esansiyel yağı ilavesinin yumurtlayan bıldırcınlarda performans, yumurta kalitesi ve serum parametreleri üzerine etkisi
Effect of supplementation of lavender essential oil to the diet on performance, egg quality and serum parameters in laying quails
- Tez No: 724113
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma rasyona farklı seviyelerde ilave edilen lavanta esansiyel yağının yumurtlayan bıldırcınlarda performansa, yumurta kalitesine ve serum parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma rasyona 0, 25,050, 100, 200 ve 400 mg/kg seviyelerinde lavanta esansiyel yağı ilavesinin oluşturduğu, her birinde beş dişi bıldırcın bulunan beş tekerrürlü altı muamele grubunda yürütülmüştür. Sekiz haftalık yaşta toplam 150 adet dişi bıldırcın oniki hafta boyunca deneme rasyonları ile ad-libitum olarak yemlenmişlerdir. Deneme sonucu itibariyle yumurtlayan bıldırcınların rasyonlarına lavanta esansiyel yağı ilavesi canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimini ve yemden yararlanma oranını etkilememiş (P>0.05), ancak yumurta verimi (P0.05). Yumurta sarısı indeksi, albümin indeksi ve Haugh birimi yumurtlayan bıldırcın rasyonlarına 50 mg/kg ve üzeri seviyelerde lavanta esansiyel yağı ilavesiyle önemli derecede düşmüş (P0.05). Sonuç olarak yumurtlayan bıldırcın rasyonlarına lavanta esansiyel yağı ilavesi performansı, rasyona 50 mg/kg seviyesinde lavanta esansiyel yağı ilavesi ise yumurta iç kalitesini olumsuz etkilemiş, ancak rasyona lavanta esansiyel yağının 200 mg/kg seviyesinde ilavesi serum HDL seviyesini olumlu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of lavender essential oil added at different levels to the diet on performance, egg quality and serum parameters in laying quails. The study was conducted in six treatment groups with five replications, each consisting of five female quails, with the addition of lavender essential oil at 0,025, 50, 100, 200 and 4000mg/kg levels to the diets. A total of 150 female quails at the age of eight weeks were fed ad libitum with trial diets for twelve weeks. As a result of the experiment, the addition of lavender essential oil to the diets of laying quails did not affect the body weight, body weight change and feed conversion ratio (P>0.05), but egg production (P0.05). The yolk index, albumin index and Haugh unit decreased significantly by the addition of lavender essential oil at 50 mg/kg and above levels to laying quail diets (P0.05). As a result, the addition of lavender essential oil to the laying quail diets affected the performance, and the addition of lavender essential oil to the diet at the level of 50 mg/kg negatively affected the internal egg quality, but the addition of lavender essential oil to the diet at the level of 200 mg/kg was effective in improving the serum HDL level.