Improve of wireless system using low density Parity check codes based on min-sum decoder
Min-sum dekodere dayalı düşük yoğunluk Parity kontrol kodları kullanarak kablosuz bir sistemin iyileştirilmesi
- Tez No: 724246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek hız ve hareketlilik nedeni ile, alınan mesajlarda hatalar meydana gelir. Bu sorunu azaltmak için, birçok yeni iletişim sisteminde Forward Error Correction (FEC) kullanılır. Low Density Parity Check Codes (LDPC), en önemli FEC türlerinden biridir. Modern iletişim ağlarında yüksek hata oranlarını en aza indirmek için farklı LDPC türleri kullanılır. Bu tezde, LDPC tabanlı bir iletişim sisteminin performansı, Additive White Gaussian Noise (AWGN) kanalı kullanılarak incelenmiştir. Değerlendirme iki tür LDPC kod çözücüden oluşmaktadır: Hard decision açısından Bit Flipping (BF) ve soft decision açısından Min-Sum. Xilinx System tarafından desteklenen FPGA teknolojisini kullanan bir uygulama çalışmasıdır. Sonuçlar, saf simülasyonlar ve deneysel uygulama sonuçları olarak iki açıdan incelenmiştir. İlk aşamanın bulguları, BF algoritmalarının Min-Sum ile karşılaştırıldığında 2-4 desibel (dB) ile en kötü performansa sahip olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, FPGA donanım uygulaması ve ortak simülasyon sonuçları, Min-Sum kod çözücünün BF kod çözücüye göre yaklaşık 3-5 kat daha karmaşık olduğunu göstermektedir. Önerilen sistemler, özellikle gerçek zamanlı uygulamalarda, gelecekteki iletişimler için uygundur
Özet (Çeviri)
Due to high mobility with fast speed, errors are occurred in the received messages. To mitigate this problem, Forward Error Correction (FEC) is deployed in many new communications systems. Low Density Parity Check Codes (LDPC) is one of the most important types of FEC. LDPC used kinds of which is used to minimize high error rates in modern communication networks. The performance of a suggested communication system included LDPC is studied in this thesis using the Additive White Gaussian Noise (AWGN) channel. The assessment comprised two types of LDPC decoders: Bit Flipping (BF), in term of hard decision and Min-Sum, in term of soft decision. An implementation utilizing FPGA technology backed by Xilinx System. There were two elements to the results: pure simulations and implementation outcomes. The findings of the first phase revealed that the BF algorithms had the worst performance by 2- 4 decibel (dB) when compared to Min-Sum. As a consequence, the FPGA hardware implementation and co-simulation results show that the Min-Sum decoder is more complexity by about 3-5 times over BF decoder. In any cases the suggested systems are viable for future communications, particularly in real-time applications.