Febril nötropeni nedeniyle hastane yatışı olan malignite hastalarında 25-hidroksi vitamin D düzeyinin klinik seyir ile ilişkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the relationship of 25-hydroxy vitamin D level and clinical progress in malignant patients with hospital admission due to febrile neutropenia
  1. Tez No: 724392
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL YIĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı febril nötropeni nedeniyle İç Hastalıkları kliniğine yatırılan hastalarda vitamin D düzeylerinin klinik parametreler ve hastalığın progresi ile ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2016-01.01.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Haydarpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç hastalıkları Kliniği'ne başvuran ve interne edilen malignite hastaları hastanemiz Health Information System otomasyon sistemi üzerinden geriye dönük olarak incelendi. Febril nötropeni nedeniyle interne edilen 60 hasta ve daha önce İç Hastalıkları polikliniğinde 25-hidroksi vitamin D düzeyleri bakılmış olan 60 malignitesi olmayan birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların MASCC skorları, başvuru ve nötropeniden çıkış anındaki hematolojik ve biyokimyasal bulguları, kullanılan antibiyotikler, nötropenik durum öncesi kullanılan kemoterapötikler, kan kültüründe üreme olup olmadığı, hastanede yatış süresi, nötropeniden çıkış süresi, ateşli gün süresi retrospektif olarak değerlendirilip kayıt edildi. Elde edilen veriler hastaların 25-hidroksi vitamin D düzeyleri ile karşılaştırıldı. 25-hidroksi vitamin D düzeyleri 20 ng/ml'nin altı yetmezlik, 20-30 ng/ml arası yetersizlik ve 30 ng/ml'nin üstü normal olarak kabul edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to examine the relationship between patients admitted to the Internal Medicine clinic who were febrile neutropenia and those patient's vitamin D level by observing clinical parameters and disease progression. Materials and Methods: Malignant patients who applied to the Health Sciences Haydarpaşa Health Practice and Research Center Internal Diseases Clinic between 01.01.2016 and 01.01.2022 were retrospectively analyzed through our hospital's Health Information System automation system. Sixty patients who were hospitalized due to febrile neutropenia and 60 individuals without malignancy whose 25-hydroxy vitamin D levels were measured in the Internal Medicine outpatient clinic were included in the study as the control group. MASCC scores of the patients, hematological and biochemical findings both at admission and at the time of recovery from neutropenia, antibiotics used, chemotherapeutics used before neutropenic condition, whether there was a growth in blood culture, length of hospital stay, time of recovery from neutropenia, duration of febrile days were evaluated and recorded retrospectively. The data obtained were compared with the 25-hydroxy vitamin D levels of the patients. 25-hydroxy vitamin D levels below 20 ng/ml were considered deficiency, between 20-30 ng/ml insufficiency and above 30 ng/ml were considered normal. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of gender and age.