Gülnar'daki Türk devri mimari eserler
Turkish period architectural works in Gülnar
- Tez No: 724693
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Gülnar tarihi ve coğrafi yapısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarih öncesi ve sonrası çağlarda insanların yerleşimine uygun bir bölge olmuştur. Anadolu ve Akdeniz'i birbirine bağlayan hat üzerinde bulunan Gülnar'da Karamanoğlu Beyliği ve Osmanlı döneminden günümüze çok sayıda mimari eser gelmiştir. Bu yapılar inşa edildikleri dönemde bölge halkının maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamış, günümüzde de karşılamaya devam etmektedirler. Türk- İslam dönemi olarak bir bütün halinde incelenmeyen Gülnar ve köylerindeki mimari yapılar bu tez kapsamında incelenmiş, mevcut yapılar bilimsel yönergelere uygun bir biçimde ele alınmıştır. Konumuz itibariyle Gülnar merkez ve köylerindeki yapılar tespit edilmeye çalışılmış ve gün yüzüne çıkarılması hedeflenmiştir. Yapılan arazi çalışmaları kapsamında bir zaviye, 4 cami, 1 namazgah, 8 türbe, 6 çeşme, 1 yunak ve 5 köprü tespit edilmiştir. Bu yapılar belgelenerek bilimsel olarak incelenmiştir. İncelenen yapılar yakın bölge mimarisiyle karşılaştırılmış benzerleriyle birlikte ele alınmıştır. Yapılar genel hatlarıyla sade bir görünümde olup yerel mimari üslupta inşa edilmişlerdir. Kullanılan malzeme bölgenin iklimine uygun taş malzemedir
Özet (Çeviri)
Gülnar has hosted many civilizations with its historical and geographical structure and has been a suitable region for the settlement of people in prehistoric and post historical ages. Gulnar, which is one of the towns connecting Anatolia and the Mediterranean, has many architectural remains from the Karamanids and Ottoman Empire.These structures met the material and spiritual needs of the people of the region when they were built, and they continue to meet today. The architectural structures in Gülnar and its villages were not examined altogether in the Turkish-Islamic period. In the scope of this thesis, remains were handled in accordance with scientific guidelines. As part of the study conducted structures in the center and villages of Gülnar were determined and recorded. Within the scope of the field studies, a zawiya, 4 mosques, 1 prayer place, 8 tombs, 6 fountains, 1 lavoir (wash house) and 5 bridges were identified. These structures were documented and studied utilizing scientific methods. The examined structures were compared with the architectural style and features of the neighboring regions and a discussion part, comparing the similarities is provided. The buildings have a simple appearance in general and were built in the local architectural style. Building these structures durable materials, including stones used considering the climate conditions in the region.